Literárne talenty

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

    Do siene slávy literárnych talentov vstupujú Klára Suchovská (kvinta) a Martin Kalný (príma), ktorí sa spolu so šéfredaktorom nášho časopisu Jurajom Balgom zúčastnili súťaže Radlinského Kúty.
Súťaž je určená pre žiakov základných a stredných škôl a verejnosť celého záhorského regiónu.
V kategórii SŠ a dospelí získala Klárka Suchovská 1. miesto s poviedkou O detektívovi, čertici a stratenom prsteni. Reflexie Juraja Balgu o chameleónstve v spoločnosti boli ocenené 2. miestom a Martin Kalný získal 3. miesto s poviedkou Ako som sa ocitol v rozprávke.

Ďakujeme a blahoželáme!
Píšte ďalej!


Výlet do Schönbrunnu

Autor: Mgr. Alica Maliariková

    Dňa 19.júna 2018 sa trieda kvinty vybrala na výlet do Schönbrunnu. Doobeda si prezrela najstaršiu Zoo v Európe, kde mohli pozorovať zvieratá z celého sveta aj počas ich kŕmenia a po obede poprechádzať sa po zámockom parku.

« 1 z 2 »

Hodžov novinový článok 2018 – 11. ročník celoslovenskej literárnej súťaže

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

    19. 6. 2018 sa v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave konalo slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže s celoslovenskou pôsobnosťou Hodžov novinový článok. Nad súťažou už tradične preberá záštitu predseda vlády SR.
Každý rok žiaci a študenti vo veku 13 – 16 rokov píšu úvahy, eseje a komentáre na zadanú tému, tento ročník v znení: Ako môže vzdelanie a pracovitosť jednotlivca ovplyvniť osud celého národa. Téma inšpirovaná myšlienkami, životom a aktivitami M.R. Štefánika.
Porotu zaujal text Alexandry Bobotovej: Len vzdelaní ľudia môžu zachrániť svet, s ústrednou myšlienkou Štefánika: „Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, a na všetky nemáme vplyv. Môžeme im však dať určitý smer, tvar.“
Lucia Poláková zaujala porotu glosou, v ktorej aktualizovala Štefánikov známy výrok: „,Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.“
Alexandra Bobotová získala ocenenie v zlatom pásme a Lucia Poláková čestné uznanie za originálnosť a aktuálnosť textu.
Dievčatám gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.


Nový GYMSEN – týmto vydaním sa lúči stará redakcia!

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová


Dejepisná exkurzia na južnú Moravu

Autor: Mgr. Anna Zburinová

    Šiesty júnový deň bol pre vybraných študentov z kvinty, II. B, III. A a III. B nevšedným.
Nesedeli v školských laviciach, ale preniesli sa do minulosti počas návštevy barokového zámku v Buchloviciach a archeoskanzenu v obci Modrá.
Najskôr si prezreli interiér zámku, potom nasledovala prechádzka, desiata a krátky oddych v zámockom parku.
V obci Modrá sa ocitli v 9. storočí, v dobe Veľkej Moravy. Nachádza sa tu totiž replika veľkomoravského opevneného sídliska. Nazreli do príbytkov pre chudobných, veľmožského paláca, školy, pekárne, hospodárskych dielní…
Po skončení exkurzie do dávnych dôb sa vrátili späť do prítomnosti bohatší o nové vedomosti a určite aj o mnohé veselé zážitky.

« 1 z 4 »

Prváci vo Viedni

Autor: Katarína Ilčíková I.B

    Učiť sa dá aj inak. Presvedčili sme sa o tom počas exkurzie vo Viedne, kde všetci prváci v dňoch 11.5.2018 a 14.5.2018 navštívili Technické múzeum. O svojich vedomostiach z fyziky sme sa presvedčili pri rôznych expozíciách, ktoré ukazovali všetky formy fyziky v reálnom živote. Vyskúšali sme si či máme ruku chirurga, ako hlasno vieme zakričať alebo ako sa behá škrečkovi v koliesku. Videli sme zbierku lokomotív z dávneho obdobia Márie Terézie, sekciu, ktorá znázorňovala vzťah človeka a techniky v každodennom živote a vývoj komunikácie všetkých druhov. Verím, že každý si z návštevy múzea odniesol niečo, čo obohatilo jeho vedomosti z fyziky.

 


Prolongácia študentských preukazov na školský rok 2018/2019


Vážení študenti,

 ako každý rok, i v tomto období sa predlžujú (prolongujú) študentské preukazy do 30.06.2018.

Skôr, ako prídete na sekretariát, je nutné  poslať zo svojho mobilu (alebo z mobilu rodičov) SMS-ku  na číslo v tvare :

TC  medzera PRIEZVISKO  medzera ČÍSLO ČIPU  na číslo  8844,

                                                  (priezvisko píšte bez diakritiky)

Po zaslaní SMS-ky  (spoplatnená 3 € ), je nutné priložiť študentský  preukaz  k terminálu, ktorý sa nachádza na sekretariáte riad. školy.

Bez zaslania SMS-ky sa študentská karta nedá predĺžiť a nebude Vám fungovať na dopravu.

 

 


Stretnutie s europoslancom

Autor: Tomáš Krška, Sexta


    Dňa 25.5.2018 sa pár našich študentov zúčastnilo stretnutia s europoslancom Eduardom Kukanom. Podstatou stretnutia bolo informovať študentov o aktuálnej situácii v Európskom parlamente, ale taktiež zodpovedanie zopár otázok študentom. Som rád že som sa mohol spoločne s Adelou Sadloňovou, Jurajom Foltínom, Matúšom Michaličkom a Marekom Machom zúčastniť takej skvelej udalosti.

 

 

 


Kroje nášho regiónu

Autor: Mgr. Alica Maliariková


16.mája 2018 mali žiaci kvarty možnosť zúčastniť sa na výstave Kroje nášho regiónu. Dozvedeli sa, čo nosili naši predkovia vo sviatok, na svadbu či do práce a zároveň si aj jednotlivé časti kroja vyskúšali.

« 1 z 3 »

 

 

 

 


Školské MSR vo volejbale dievčat SŠ v Detve

Autor: Mgr. Vladimíra Bajanová


    V dňoch 9.-10.mája 2018 sa naše žiacky zúčastnili školských MSR vo volejbale dievčat SŠ v Detve. Na toto podujatie sme postúpili po víťazstve na Župnej olympiáde v Trnave. Z Detvy sme si priviezli pekné 6. miesto s pomedzi všetkých stredných škol na Slovensku. Dievčatá reprezentovali našu školu pod vedením Mgr. V. Bajanovej, PhD. a Mgr. Z. Oravcovej v tomto zložení: Simona Baniková, Simona Jurková, Janka Nosková, Lujza Pappová, Ema Ravasová, Eva Michalicová, Adriana Obulaná, Claudia Benková, Mária Machová.
Gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

 


Študentská rada informuje


Daniela Rybnikárová – bronzová v krajskom kole Hollého pamätníka

Autor: Mgr. Erika Vícenová

        Dňa 26.4. 2018 sa v Trnave uskutočnilo krajské kolo súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy Hollého pamätník, na ktorom Daniela Rybnikárová z tercie obsadila veľmi pekné tretie miesto. K dosiahnutému úspechu jej srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov v umeleckom prednese.

 

 

 


Z návštevy prezidenta Slovenskej republiky v našej škole


V tejto galérii žiadne snímky.

 


Esej Jána Johanidesa 2018

Autor: PhDr. Margita Hološková

     V uplynulých dňoch boli v Bábkovej sále Mestského kultúrneho strediska v Šali slávnostne vyhlásené výsledky 8. ročníka súťaže pre stredoškolákov Esej Jána Johanidesa, ktorej poslaním je objavovať nové talenty z radov študentov. V tomto roku odborná porota posudzovala 128 prác takmer z celého Slovenska. Témou bola jedna z troch myšlienok z diela J. Johanidesa. Naša škola mala aj v tomto ročníku svoje zastúpenie. S potešením sme prijali správu o ocenení

Šimona Vrbu zo 4. C,

ktorý získal Prémiu za esej na citát: „Našou najväčšou chybou je fakt, že sme pripustili odumieranie citov.“

Šimonovi gratulujeme, ďalším súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy.

&nsbp;


Kritériá pre prijatie na štúdium v školskom roku 2018/2019


 

Po roku opäť postup do Chebu, úspech na krajskom kole DO

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

    5. apríla 2018 sa v priestoroch Gymnázia v Galante uskutočnilo krajské kolo Medzinárodnej dejepisnej postupovej súťaže, ktorá vyvrcholí v novembri 2018 v aule Západočeskej univerzity v Chebe. Súťažné družstvo našej školy: Marek Mach – 2. C, Anna Studeničová – 2. A, Matej Zahumenský – kvinta skončilo na 2. miesto v Trnavskom kraji (v neoficiálnom poradí slovenských gymnázií na 8. mieste) a postúpilo do finálového kola. Naša škola bude mať v Chebe zastúpenie už piaty raz, čo sa podarilo iba niekoľkým slovenským gymnáziám.
Výborný výsledok dosiahla i Lucia Rapáková z tercie, ktorá v krajskom kole Dejepisnej olympiády skončila na 2. mieste (iba jedno miesto jej chýbalo na postup do celoštátneho kola).
Študentom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

 


Deň Zeme na gymnáziu

Autorky: Mgr. Miroslava Gergelová

      V utorok 17. apríla 2018 sa žiaci niekoľkých tried (2.B, 4.B, 4.C) a učitelia R. Ravas, T.Ravasová, L. Jurigová a M. Gergelová počas 6. hodiny stretli pred školou s pánom Ľudovítom Šurinom zo Šajdíkových Humeniec. Tento pán a pani Jurigová st. nám priviezli malé stromčeky, ktoré sme potom vysadili okolo školy. Po celý čas na nás dohliadal a vysvetľoval, ako máme stromčeky sadiť, aby sme ich nepoškodili a aby sa ich čo najviac ujalo.

      Ďakujeme p. profesorke Jurigovej, ktorá bola hlavná organizátorka celej akcie, pánovi Šurinovi, pani Jurigovej za pomoc pri doprave a aj pánom školníkom, ktorí nové stromčeky teraz pravidelne polievajú. Veríme, že po rokoch vyrastú a skrášlia okolie školy.

« 1 z 2 »

Hodina slovenčiny a beseda s Danielom Hevierom

Autorky: Karolína Škápiková, Lea Boledovičová, Lujza Pappová, Laura Valičeková Tercia

      Dňa 11. 4. 2018 zavítal na našu školu Daniel Hevier, charizmatický pán s jedinečným zmyslom pre humor, slovenský básnik, prozaik, scenárista, autor textov populárnych piesní a autor literatúry pre deti a mládež. Práve s týmto výnimočným človekom sme mali tú česť sa osobne stretnúť a spoznať ho trocha netradične – ako učiteľa. Pripravil si pre nás terciánov zaujímavú a originálnu hodinu slovenčiny, na ktorej nám ukázal, že učenie môže byť i zábavné. Oboznámil nás s novým slohovým útvarom – úvahou, ktorú nám predstavil s veľkým vtipom. Na hodine sme nadobudli nové vedomosti, ale aj dobrý pocit z našich vlastných výkonov. A dokonca padali aj jednotky! Po skončení nášho vyučovania s pánom Hevierom sme sa so žiakmi prímy, sekundy a kvarty pobrali na besedu, na ktorej nás zoznámil s jeho kariérou spisovateľa, porozprával nám zážitky z čias, keď on sám ešte sadal do školských lavíc a predstavil nám jeho novú knihu Stopy do temnoty. Dostala nás nielen svojím obsahom, ale aj ideou Daniela Heviera zapojiť do jej tvorby samotné deti. Malých autorov, ktorí sa možno raz vyberú práve po jeho stopách. Dve hodiny prežité s pánom spisovateľom stáli za to. Otvoril nám okná do dnešného sveta literatúry a ukázal nám slovenčinu v inom svetle. No a povedzme si úprimne, kto z vás sa môže pýšiť jednotkou od Daniela Heviera?

www.sengym.sk/video/danielhavier.mpg


 

Návšteva z Ministerstva školstva SR na našom gymnáziu


Aj v astronomickej olympiáde sa nám darí

Autor: RNDr. Svetozár Štefeček

        Po úspechu Janky Švrčkovej na FO sa jej talent a usilovnosť odrazili aj v Astronomickej olympiáde. Jej celoslovenské kolo sa uskutočnilo 16. – 17. apríla 2018 v priestoroch Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Naša maturantka sa s touto súťažou rozlúčila veľkolepo – zvíťazila a získala už tretiu miestenku na medzinárodnú súťaž IOAA, ktorá sa tentokrát bude konať v čínskom Pekingu.
        Martinka Sabová zo sexty sa stala úspešnou riešiteľkou tejto súťaže a iba jedno miesto ju delilo od postupu na IOAA.

Obom našim reprezentantkám srdečne blahoželáme, Janke prajeme veľa úspechov na jeseň v Číne a veríme, že Martinka bude kráčať v jej šľapajách.

 


Goethe inštitút

Autor: Mgr. Alica Maliariková

    Dňa 29.marca 2018 časť žiakov z 3.A a 3.B navštívila Goethe inštitút v Bratislave. Počas návštevy nám pán Michal Hvorecký porozprával, čo všetko Goethe inštitút ponúka: vzdelávanie, kurzy, certifikáty, prednášky, literárne večery, rôzne súťaže a podujatia pre dospelých, ale aj pre deti. Mali sme príležitosť nielen nahliadnuť, ale mohli sme si aj vypožičať z množstva publikácií, kníh, CD/DVD a hier. Nakoniec nám podaroval aj knihy z jeho vlastnej tvorby, keďže je jedným z mála po nemecky píšucich autorov.


GymSen – už ste čítali aktuálne číslo?

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová


Archív 2017/2018