Archív školský rok 2017/2018


Literárne talenty

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

    Do siene slávy literárnych talentov vstupujú Klára Suchovská (kvinta) a Martin Kalný (príma), ktorí sa spolu so šéfredaktorom nášho časopisu Jurajom Balgom zúčastnili súťaže Radlinského Kúty.
Súťaž je určená pre žiakov základných a stredných škôl a verejnosť celého záhorského regiónu.
V kategórii SŠ a dospelí získala Klárka Suchovská 1. miesto s poviedkou O detektívovi, čertici a stratenom prsteni. Reflexie Juraja Balgu o chameleónstve v spoločnosti boli ocenené 2. miestom a Martin Kalný získal 3. miesto s poviedkou Ako som sa ocitol v rozprávke.

Ďakujeme a blahoželáme!
Píšte ďalej!


Výlet do Schönbrunnu

Autor: Mgr. Alica Maliariková

    Dňa 19.júna 2018 sa trieda kvinty vybrala na výlet do Schönbrunnu. Doobeda si prezrela najstaršiu Zoo v Európe, kde mohli pozorovať zvieratá z celého sveta aj počas ich kŕmenia a po obede poprechádzať sa po zámockom parku.

« 1 z 2 »

Hodžov novinový článok 2018 – 11. ročník celoslovenskej literárnej súťaže

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

    19. 6. 2018 sa v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave konalo slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže s celoslovenskou pôsobnosťou Hodžov novinový článok. Nad súťažou už tradične preberá záštitu predseda vlády SR.
Každý rok žiaci a študenti vo veku 13 – 16 rokov píšu úvahy, eseje a komentáre na zadanú tému, tento ročník v znení: Ako môže vzdelanie a pracovitosť jednotlivca ovplyvniť osud celého národa. Téma inšpirovaná myšlienkami, životom a aktivitami M.R. Štefánika.
Porotu zaujal text Alexandry Bobotovej: Len vzdelaní ľudia môžu zachrániť svet, s ústrednou myšlienkou Štefánika: „Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, a na všetky nemáme vplyv. Môžeme im však dať určitý smer, tvar.“
Lucia Poláková zaujala porotu glosou, v ktorej aktualizovala Štefánikov známy výrok: „,Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.“
Alexandra Bobotová získala ocenenie v zlatom pásme a Lucia Poláková čestné uznanie za originálnosť a aktuálnosť textu.
Dievčatám gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.


Nový GYMSEN – týmto vydaním sa lúči stará redakcia!

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová


Dejepisná exkurzia na južnú Moravu

Autor: Mgr. Anna Zburinová

    Šiesty júnový deň bol pre vybraných študentov z kvinty, II. B, III. A a III. B nevšedným.
Nesedeli v školských laviciach, ale preniesli sa do minulosti počas návštevy barokového zámku v Buchloviciach a archeoskanzenu v obci Modrá.
Najskôr si prezreli interiér zámku, potom nasledovala prechádzka, desiata a krátky oddych v zámockom parku.
V obci Modrá sa ocitli v 9. storočí, v dobe Veľkej Moravy. Nachádza sa tu totiž replika veľkomoravského opevneného sídliska. Nazreli do príbytkov pre chudobných, veľmožského paláca, školy, pekárne, hospodárskych dielní…
Po skončení exkurzie do dávnych dôb sa vrátili späť do prítomnosti bohatší o nové vedomosti a určite aj o mnohé veselé zážitky.

« 1 z 4 »

Prváci vo Viedni

Autor: Katarína Ilčíková I.B

    Učiť sa dá aj inak. Presvedčili sme sa o tom počas exkurzie vo Viedne, kde všetci prváci v dňoch 11.5.2018 a 14.5.2018 navštívili Technické múzeum. O svojich vedomostiach z fyziky sme sa presvedčili pri rôznych expozíciách, ktoré ukazovali všetky formy fyziky v reálnom živote. Vyskúšali sme si či máme ruku chirurga, ako hlasno vieme zakričať alebo ako sa behá škrečkovi v koliesku. Videli sme zbierku lokomotív z dávneho obdobia Márie Terézie, sekciu, ktorá znázorňovala vzťah človeka a techniky v každodennom živote a vývoj komunikácie všetkých druhov. Verím, že každý si z návštevy múzea odniesol niečo, čo obohatilo jeho vedomosti z fyziky.

 

 


Prolongácia študentských preukazov na školský rok 2018/2019


Vážení študenti,

 ako každý rok, i v tomto období sa predlžujú (prolongujú) študentské preukazy do 30.06.2018.

Skôr, ako prídete na sekretariát, je nutné  poslať zo svojho mobilu (alebo z mobilu rodičov) SMS-ku  na číslo v tvare :

TC  medzera PRIEZVISKO  medzera ČÍSLO ČIPU  na číslo  8844,

                                                  (priezvisko píšte bez diakritiky)

Po zaslaní SMS-ky  (spoplatnená 3 € ), je nutné priložiť študentský  preukaz  k terminálu, ktorý sa nachádza na sekretariáte riad. školy.

Bez zaslania SMS-ky sa študentská karta nedá predĺžiť a nebude Vám fungovať na dopravu.

 

 


Stretnutie s europoslancom

Autor: Tomáš Krška, Sexta


    Dňa 25.5.2018 sa pár našich študentov zúčastnilo stretnutia s europoslancom Eduardom Kukanom. Podstatou stretnutia bolo informovať študentov o aktuálnej situácii v Európskom parlamente, ale taktiež zodpovedanie zopár otázok študentom. Som rád že som sa mohol spoločne s Adelou Sadloňovou, Jurajom Foltínom, Matúšom Michaličkom a Marekom Machom zúčastniť takej skvelej udalosti.

 

 

 


Kroje nášho regiónu

Autor: Mgr. Alica Maliariková


16.mája 2018 mali žiaci kvarty možnosť zúčastniť sa na výstave Kroje nášho regiónu. Dozvedeli sa, čo nosili naši predkovia vo sviatok, na svadbu či do práce a zároveň si aj jednotlivé časti kroja vyskúšali.

« 1 z 3 »

Školské MSR vo volejbale dievčat SŠ v Detve

Autor: Mgr. Vladimíra Bajanová


    V dňoch 9.-10.mája 2018 sa naše žiacky zúčastnili školských MSR vo volejbale dievčat SŠ v Detve. Na toto podujatie sme postúpili po víťazstve na Župnej olympiáde v Trnave. Z Detvy sme si priviezli pekné 6. miesto s pomedzi všetkých stredných škol na Slovensku. Dievčatá reprezentovali našu školu pod vedením Mgr. V. Bajanovej, PhD. a Mgr. Z. Oravcovej v tomto zložení: Simona Baniková, Simona Jurková, Janka Nosková, Lujza Pappová, Ema Ravasová, Eva Michalicová, Adriana Obulaná, Claudia Benková, Mária Machová.
Gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

 


Daniela Rybnikárová – bronzová v krajskom kole Hollého pamätníka

Autor: Mgr. Erika Vícenová

        Dňa 26.4. 2018 sa v Trnave uskutočnilo krajské kolo súťažnej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy Hollého pamätník, na ktorom Daniela Rybnikárová z tercie obsadila veľmi pekné tretie miesto. K dosiahnutému úspechu jej srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov v umeleckom prednese.

 

 

 


Z návštevy prezidenta Slovenskej republiky v našej škole

 


Esej Jána Johanidesa 2018

Autor: PhDr. Margita Hološková

     V uplynulých dňoch boli v Bábkovej sále Mestského kultúrneho strediska v Šali slávnostne vyhlásené výsledky 8. ročníka súťaže pre stredoškolákov Esej Jána Johanidesa, ktorej poslaním je objavovať nové talenty z radov študentov. V tomto roku odborná porota posudzovala 128 prác takmer z celého Slovenska. Témou bola jedna z troch myšlienok z diela J. Johanidesa. Naša škola mala aj v tomto ročníku svoje zastúpenie. S potešením sme prijali správu o ocenení

Šimona Vrbu zo 4. C,

ktorý získal Prémiu za esej na citát: „Našou najväčšou chybou je fakt, že sme pripustili odumieranie citov.“

Šimonovi gratulujeme, ďalším súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy.


Po roku opäť postup do Chebu, úspech na krajskom kole DO

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

    5. apríla 2018 sa v priestoroch Gymnázia v Galante uskutočnilo krajské kolo Medzinárodnej dejepisnej postupovej súťaže, ktorá vyvrcholí v novembri 2018 v aule Západočeskej univerzity v Chebe. Súťažné družstvo našej školy: Marek Mach – 2. C, Anna Studeničová – 2. A, Matej Zahumenský – kvinta skončilo na 2. miesto v Trnavskom kraji (v neoficiálnom poradí slovenských gymnázií na 8. mieste) a postúpilo do finálového kola. Naša škola bude mať v Chebe zastúpenie už piaty raz, čo sa podarilo iba niekoľkým slovenským gymnáziám.
Výborný výsledok dosiahla i Lucia Rapáková z tercie, ktorá v krajskom kole Dejepisnej olympiády skončila na 2. mieste (iba jedno miesto jej chýbalo na postup do celoštátneho kola).
Študentom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

 


Deň Zeme na gymnáziu

Autorky: Mgr. Miroslava Gergelová

      V utorok 17. apríla 2018 sa žiaci niekoľkých tried (2.B, 4.B, 4.C) a učitelia R. Ravas, T.Ravasová, L. Jurigová a M. Gergelová počas 6. hodiny stretli pred školou s pánom Ľudovítom Šurinom zo Šajdíkových Humeniec. Tento pán a pani Jurigová st. nám priviezli malé stromčeky, ktoré sme potom vysadili okolo školy. Po celý čas na nás dohliadal a vysvetľoval, ako máme stromčeky sadiť, aby sme ich nepoškodili a aby sa ich čo najviac ujalo.

      Ďakujeme p. profesorke Jurigovej, ktorá bola hlavná organizátorka celej akcie, pánovi Šurinovi, pani Jurigovej za pomoc pri doprave a aj pánom školníkom, ktorí nové stromčeky teraz pravidelne polievajú. Veríme, že po rokoch vyrastú a skrášlia okolie školy.

« 1 z 2 »

Hodina slovenčiny a beseda s Danielom Hevierom

Autorky: Karolína Škápiková, Lea Boledovičová, Lujza Pappová, Laura Valičeková Tercia

      Dňa 11. 4. 2018 zavítal na našu školu Daniel Hevier, charizmatický pán s jedinečným zmyslom pre humor, slovenský básnik, prozaik, scenárista, autor textov populárnych piesní a autor literatúry pre deti a mládež. Práve s týmto výnimočným človekom sme mali tú česť sa osobne stretnúť a spoznať ho trocha netradične – ako učiteľa. Pripravil si pre nás terciánov zaujímavú a originálnu hodinu slovenčiny, na ktorej nám ukázal, že učenie môže byť i zábavné. Oboznámil nás s novým slohovým útvarom – úvahou, ktorú nám predstavil s veľkým vtipom. Na hodine sme nadobudli nové vedomosti, ale aj dobrý pocit z našich vlastných výkonov. A dokonca padali aj jednotky! Po skončení nášho vyučovania s pánom Hevierom sme sa so žiakmi prímy, sekundy a kvarty pobrali na besedu, na ktorej nás zoznámil s jeho kariérou spisovateľa, porozprával nám zážitky z čias, keď on sám ešte sadal do školských lavíc a predstavil nám jeho novú knihu Stopy do temnoty. Dostala nás nielen svojím obsahom, ale aj ideou Daniela Heviera zapojiť do jej tvorby samotné deti. Malých autorov, ktorí sa možno raz vyberú práve po jeho stopách. Dve hodiny prežité s pánom spisovateľom stáli za to. Otvoril nám okná do dnešného sveta literatúry a ukázal nám slovenčinu v inom svetle. No a povedzme si úprimne, kto z vás sa môže pýšiť jednotkou od Daniela Heviera?

www.sengym.sk/video/danielhavier.mpg


 

Návšteva z Ministerstva školstva SR na našom gymnáziu


Aj v astronomickej olympiáde sa nám darí

Autor: RNDr. Svetozár Štefeček

        Po úspechu Janky Švrčkovej na FO sa jej talent a usilovnosť odrazili aj v Astronomickej olympiáde. Jej celoslovenské kolo sa uskutočnilo 16. – 17. apríla 2018 v priestoroch Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Naša maturantka sa s touto súťažou rozlúčila veľkolepo – zvíťazila a získala už tretiu miestenku na medzinárodnú súťaž IOAA, ktorá sa tentokrát bude konať v čínskom Pekingu.
        Martinka Sabová zo sexty sa stala úspešnou riešiteľkou tejto súťaže a iba jedno miesto ju delilo od postupu na IOAA.

Obom našim reprezentantkám srdečne blahoželáme, Janke prajeme veľa úspechov na jeseň v Číne a veríme, že Martinka bude kráčať v jej šľapajách.

 


Mimoriadny úspech na fyzikálnej olympiáde

Autor: RNDr. Iveta Petrovičová

  Fyzikálna olympiáda má viacero kategórií. Celoslovenské kolo má len A kategória, ktorá je určená študentom maturitného ročníka, prípadne veľmi talentovaným študentom nižších ročníkov. Je veľmi náročná, študenti musia zvládnuť vedomosti z fyziky alebo matematiky, ktoré nie sú vo výučbe bežné, presahujú rámec učebných osnov, a aplikovať ich vo fyzikálnych úlohách.

      V krajskom kole FO kat. A senické gymnázium reprezentovali Janka Švrčková a Veronika Funková. Víťazkou sa stala Janka.
Dievčatám za vzornú reprezentáciu školy srdečne ďakujeme.

     12. – 15. apríla sa v Košiciach konalo celoslovenské kolo FO kat. A, na ktorom nás reprezentovala Janka Švrčková. A úspech sa dostavil. Aj naše gymnázium sa môže pýšiť tým, že má víťaza v celoslovenskom kole FO. Janka sa umiestnila spomedzi 24 súťažiacich na krásnom 3. mieste.
K dosiahnutému úspechu jej srdečne blahoželáme, ďakujeme za obdivuhodný výkon a želáme veľa energie v medzinárodnom kole.

 


Štúdium na Oxbridge. Nemožné?

Autor: Adela Sadloňová, Kvinta

       Piatok 13. nemusí byť vždy zlým dňom, v znamení nezdarov a podobných katastrof. Ten posledný by sa dal nazvať výnimočným, pretože študentom 1. a 2. ročníka sa naskytla nevídaná príležitosť. Na našu školu totiž zavítala Mária Balgová – študentka ekonómie na jednej z najprestížnejších škôl sveta v anglickom Oxforde. Svoju púť za špičkovým vzdelaním však začala na univerzite podobného kalibru, taktiež v Anglicku, v Cambridge.

    Počas besedy nám Mária prezradila nielen to, ako má človek s podobnými ambíciami postupovať, ale aj vysvetlila, ako život na takejto škole vlastne vyzerá, prezradila množstvo „pikošiek“ a hlavne nám všetkým ukázala, že nič nie je nemožné. Chce to veľa tvrdej práce, množstvo odriekania, no predsa sa to dá a aj ľudia z takej malej krajinky, akou je tá naša, sa môžu pýšiť diplomom z univerzity, ktorej meno pozná celý svet. Neveríte? Táto sympatická slečna plná entuziazmu a pozitívnej energie je toho živým dôkazom.

Márii veľmi pekne ďakujeme za návštevu a želáme veľa šťastia a úspechov v budúcom štúdiu i po ňom.

 


Okresné kolo Hurbanovho pamätníka v kategórii starších žiakov

Autor: PhDr. Margita Hološková


V tohtoročnom okresnom kole Hurbanovho pamätníka starších žiakov reprezentovali našu školu žiačky 3.B. V prednese Gogoľových Bláznových zápiskov obsadila 2. miesto Monika Maxianová a za prednes veršov Anny Achmatovovej získala 3. miesto Simona Svatíková.

Dievčatám blahoželáme a prajeme úspech v ďalších súťažiach.

 

 

 


Junior internet

Autor: Mgr. Roman Ravas

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt junior internet       Aj tento rok mala naša škola zastúpenie v každoročnej súťaži mladých talentov v oblasti IKT – Junior Internet (www.juniorinternet.sk) – ktorú organizuje FIIT v Bratislave. Súťažilo sa opäť vo viacerých kategóriách, oproti minulým rokom sa dokonca objavili i nové.
V kategórii Junior blog mala premiéru Adela Sadloňová z kvinty. Zhostila sa jej naozaj skvele – svojim blogom zaujala porotcov natoľko, že v celkovom hodnotení sa vyšvihla na prvé miesto!
Stabilným účastníkom kategórie Junior Web bol Ondrej Vrábel z kvinty. Tentokrát predstavil svoju stránku, ktorú vytvoril pre rodnú obec Sobotište. Za svoje vystúpenie mu bola udelená cena publika, ktoré mohlo hlasovať cez internet.

Adele aj Ondrejovi blahoželáme, ďakujeme z šírenie dobrého mena našej školy a držíme palce aj do budúcnosti!

 


Hi, my name is Mark!

Autor: Karolína Pirohová, 1.C

             Dni 12.3. – 16.3. si naplno užili žiaci, ktorí sa rozhodli prihlásiť na intenzívny konverzačný kurz anglického jazyka. Celý týždeň sa niesol v duchu spoznávania anglicky hovoriacich krajín. Spolu s veľmi priateľským a veselým lektorom Markom sa do spoločných aktivít zapojili aj hanbliví a trochu nesmelí študenti a pomocou každodenných konverzácií, zábavných hier a jazykolamov sme si zlepšovali schopnosti v tomto cudzom jazyku. Zároveň sme spoznali veľa zaujímavých ľudí a nadviazali nové priateľstvá.
Tento kurz sa nám veľmi páčil a čas strávený s Markom sme si mimoriadne užili. Dúfame, že sa na našu školu o rok vráti!

 

  

 


Skvelý výsledok v DELF

Autor: PhDr. Margita Hološková

        V tomto školskom roku sa dvaja žiaci sexty, Matúš Nečas a Ema Vícenová, rozhodli vykonať skúšku z francúzskeho jazyka známu pod menom DELF SCOLAIRE A2.
Testovanie kompetencií sa uskutočnilo vo Francúzskom inštitúte v Bratislave. Skúška pozostáva z porozumenia ústneho textu, porozumenia písaného textu, ústnej produkcie a písanej produkcie. Diplom DELF má medzinárodnú platnosť. Obidvaja žiaci dosiahli skvelý výsledok, keď zo 100 bodov dosiahli 81,5 a 95 bodov.

     Blahoželáme k dosiahnutému výsledku a želáme rovnaký úspech v ďalších úrovniach DELF.


MATEMATICKÝ NÁBOJ BRATISLAVA

Autor: RNDr. Eva Millová

    Matematický náboj je medzinárodná adrenalínová matematická súťaž pre päťčlenné tímy stredoškolákov, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. V roku 2011 prevzala garanciu nad kvalitou príkladov Katedra matematickej analýzy MFF UK.

    Náboj prebieha súčasne v Bratislave, Košiciach, Prahe, Opave, Passau, Linzi, Krakove, Wroclavi, Varšave, Gdyni, Budapešti, Veszpréme, Edinburghu a Konstanci. V jednotlivých miestach sa súťaž vyhodnocuje zvlášť a v celkovom záverečnom poradí si môžu študenti porovnať svoje výsledky aj s ostatnými tímami vo svojej krajine aj v medzinárodnom rebríčku.

    Celá súťaž trvá 120 minút, počas ktorých sa tímy snažia na jednom zo súťažných miest vyriešiť čo najviac príkladov
Na začiatku súťaže dostane každý tím zadania šiestich príkladov. Akonáhle tím dospeje u niektorého z nich k správnemu, väčšinou číselnému výsledku, dostane zadanie ďalšieho. Kto vyrieši v časovom limite najviac príkladov, vyhráva.

Viac o priebehu súťaže nájdete na https://math.naboj.org/

   V tomto školskom roku súťažilo na Slovensku, 23.marca 2018 v piatok, 102 juniorských a 124 seniorských tímov. Za našu školu v Bratislave súťažili dva tímy:

Tím JUNIORI: Martina Sabová sexta, Lujza Joríková 2.C, Nina Hladíková 2.C, Tomáš Valent 2C, Ľuboš Ravas 2C

Tím SENIORI: Jana Švrčková 4.B, Veronika Funková 4.B, Kristína Oslejová oktáva, Michaela Ravasová 4A, Richard Čederle 3B

Naši žiaci bojovali v tejto známej adrenalínovej medzinárodnej tímovej súťaži s veľkým zanietením a v poradí úspešnosti sa na Slovensku umiestnili približne v polovici nadšených riešiteľov matematických úloh.

Za dosiahnuté výsledky im srdečne blahoželáme.


Dvanásty ročník celoškolskej súťaže SUDOKU

Autor: RNDr. Eva Millová

 Prvý deň po zimných prázdninách, 8. januára 2018, sa počas tretej vyučovacej hodiny v priestoroch jedálne sústredilo 32 súťažiacich žiakov našej školy. Zmerali si svoje schopnosti v riešení SUDOKU, známeho hlavolamu japonského pôvodu. Každý žiak mal za úlohu v čo najkratšom čase vyriešiť hlavolam strednej a ťažkej úrovne. Atmosféra bola bojovná a nejednému z nich chýbalo len pár minút do ukončenia hlavolamu.

Najrýchlejší boli títo žiaci:

  1. Kristína Halašová   3.B           13 min
  2. Robert Čederle    3.B                 25 min
  3. Peter Slovák    3.A                      28 min
  4. Peter Denkóci    3.A                   30 min
  5. Klára Suchovská  kvinta         31 min

Blahoželáme


10. ročník Internetovej matematickej olympiády

Autor: RNDr. Eva Millová

     10. ročník Internetovej matematickej olympiády organizovaný Ústavom matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, prebehol tradične posledný utorok v novembri 28. 11. 2017.

     V tomto ročníku sa do súťaže sa 223 tímov z Čiech a Slovenska. Žiaci riešili úlohy v čase od 9:00 do 11:00 hod. Po prihlásení na stránku http://matholymp.fme.vutbr.cz/default.aspx súťažné tímy získali úlohy, ktoré bolo potrebné v danom čase vyriešiť, skenovať a odoslať. Za našu školu sa do súťaže prihlásilo päť tímov štvrtých, tretích a druhých ročníkov. Najlepšie sa umiestnil tím 3A triedy. Za účasť v súťaži boli tímy odmenené diplomami organizátorov súťaže, ktoré podpísal riaditeľ Ústavu matematiky FSI VUT v Brne, pán prof. RNDr. Josef Šlapal, CSc.

Mená súťažiacich:

  • 1.tím štvrtých ročníkov: Jana Švrčková, Veronika Funková, Kristína Oslejová, Šimon Vrba,  Samuel Križan, Michaela Ravasová, Klára Salmárová
  • 2.tím 3A triedy: Peter Denkóci, Peter Slovák, Roman Matúš, Matej Hrica, Miriam Srogončíková, David Chovanec, Sabina Juríčková
  • 3.tím tretích ročníkov: Richard Čederle, Jakub Kollár, Marek Polák, Kristína Halašová, Andrea Hlavenková, Ján Drahoš
  • 4.tím septimy: Lenka Mudrochová, Jakub Jurkovič, Michal Rosa, Dominik Smolinský, Teodor Šefčovič, Marek Zloch, Adam Žák
  • 5.tím druhých ročníkov: Marek Mach, Lujza Juríková, Tomáš Valent, Filip Barančík, Natália Chocholáčková, Nina Hladíková, Matúš Michalička

Za úsilie a dosiahnuté výsledky ďakujeme

Viac o súťaži sa dozviete na stránke http://matholymp.fme.vutbr.cz/default.aspx


Deň astronómie za nami

Autor: Sabina Paracková, sexta

     Aj tento rok, v sobotu 17. 3. 2018, sa znovu uskutočnil Deň astronómie. Konal sa v jedálni pri Základnej škole v Sobotišti. Začal sa prezentáciami od našich študentov.  Ako prvá uviedla svoju prezentáciu „Cassini – 20 rokov vo vesmíre“ Martina Sabová. Po nej nasledoval Matúš Nečas, ktorý sa venoval „OSIRIS REx, cestovanie časom“. Jana Svrčková nám predstavila tému „Významní astronómovia“. Po nej sme sa s Miriam Srogončíkovou zaujímali o „Vesmírne cestovanie, sci-fi vs. realita“. Časť venovanú prezentáciám zakončila téma „Svetelné znečistenie“ od Andreja Búrana. Prestávky medzi vystúpeniami vyplnila skladbami pre klasickú gitaru poslucháčka JAMU v Brne Silvia Kopáčová.
Malo nasledovať pozorovanie oblohy, no nebo sa tentokrát skrylo za oblaky a nedoprialo mladým nadšencom a vedcom pozorovať vzdialené vesmírne objekty. A tak sa 24. ročník pod vedením RNDr. Svetozára Štefečka skončil. Ďakujeme sponzorom a organizátorom za možnosť usporiadať ďalší ročník a tešíme sa na ten nasledujúci.
Mladým astronómom želám veľa úspechov do budúcnosti a dúfam, že sa uvidíme znovu o rok.

« 1 z 2 »

Krajské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku

Autor: PhDr. Margita Hološková

     Dňa 19. marca 2018 sa v Trnave konalo krajské kolo Olympiády vo francúzskom jazyku. Našu školu v ňom úspešne reprezentovala žiačka sexty

EMA VÍCENOVÁ,

ktorá potvrdila svoju minuloročnú pozíciu pekným 2. miestom v kategórii 2A. K dosiahnutému výsledku jej blahoželáme a prajeme veľa chuti
do ďalšej práce.

 


Dejepisná olympiáda

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

  „História je naozaj učiteľkou života: učí nás, že je hanbou, že napriek jej poúčaniu sa ľudia vždy dopúšťajú tých istých chýb.“

Rozhodli sme sa, že budeme históriu objavovať, spoznáme našu minulosť a budeme sa inšpirovať najlepšími udalosťami. 15. februára 2018 sa uskutočnilo okresné kolo už 10. ročníka Dejepisnej olympiády a my sme nominovali šiestich historikov, ktorí boli úspešní.

V kategórii F získala Magdaléna Zelenáková 1. miesto, Lucia Rapáková 2. miesto (kategória D) a Juraj Chábela 3. miesto (kategória C).
Lucia Rapáková postupuje do krajského kola.

Úspešnými riešiteľmi boli aj Roderik Provazník (kategória F), Richard Jačanin (kategória E) a Miroslav Blažek (kategória C).

Všetkým blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy, za čas, úsilie a odhodlanie!

PaedDr. Žaneta Pikartová


Exkurzia do Viedne

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

     V deň valentínskeho sviatku sa skupina 26 študentov pod vedením pedagógov Ľ. Staňa a A. Maliarikovej vybrala na exkurziu do Viedne. Hlavné mesto Rakúska síce býva pravidelným cieľom návštev žiakov a učiteľov nášho gymnázia, ale tentokrát bolo zameranie iné.
V spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne sa podarilo zrealizovať návštevu FLIP-u (Financial Life Park, ktorý vybudovala rakúska Erste Bank). Študenti sa zoznámili interaktívnou formou s použitím tabletov so základmi finančnej gramotnosti. Prešli niekoľkými stanovišťami, kde v spolupráci so slovenskými lektorkami riešili zaujímavé úlohy z oblasti financií a bankovníctva. Spoznali viaceré ekonomické pojmy na princípe hry „milionár“, na príbehu vybranej obchodnej komodity sa zoznámili s fungovaním globálnej ekonomiky, porovnávali výhody a nevýhody platieb v hotovosti s bezhotovostnými platbami alebo pracovali s určeným finančným balíkom pri nákupe vybraných tovarov.
Pred vstupom do priestorov FLIP-u si študenti prehliadli expozície Vojensko-historického múzea. Toto múzeum sídli v nádhernej budove z 19. storočia, v ktorej je sústredená predovšetkým vojenská technika a zbrane používané v obdobiach od tridsaťročnej vojny až do skončenia druhej svetovej. Medzi najzaujímavejšie patria miestnosti venované prvej svetovej vojne (napr. vystavený automobil, v ktorom sa viezol František Ferdinand v čase sarajevského atentátu, pozorovacie lietadlo Albatros alebo veľká húfnica), ďalej miestnosti rakúskeho námorníctva alebo časť spojená so životom maršála Radeckého.
Tento deň bol kombináciou zážitkov a získavania vedomostí hravou formou a určite splnil očakávania zúčastnených študentov i pedagógov.

« 1 z 3 »

Úspech v krajskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry vo všetkých troch kategóriách

Autor: Mgr. Erika Vícenová

       O veľký úspech v krajskom kole OSJL, ktoré sa dňa 7.2.2018 konalo v Trnave, sa v tomto školskom roku postarali študentky nášho gymnázia. Obsadili celkovo jedno prvé a dve druhé miesta. Alexandra Bobotová z kvarty, ktorá nás reprezentovala v kategórii C, získala druhé miesto. V kategórii B sa podarilo obsadiť 2. miesto študentke II.B triedy Márii Karáskovej. V kategórii A nás reprezentovala Dominika Hamerlíková z oktávy, ktorá získala 1. miesto a postupuje tak do celoštátneho finále.

Všetkým dievčatám blahoželáme ku krásnym výsledkom, ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy a Dominike želáme pevné nervy v celoštátnom kole.
Za PK SJL Mgr. Erika Vícenová

 

 

 


Opäť lyžujeme 🙂

Tentokrát pozdravujú prváci z lyžiarskeho kurzu z Tatranskej Lomnice

Autor: Mgr. Rudolf Bíly

« 1 z 3 »

Okresné kolá olympiád v anglickom a nemeckom jazyku

Autor: Mgr. Miroslava Gergelová

V januári sa uskutočnili okresné kolá olympiád v anglickom a nemeckom jazyku.

V anglickom jazyku nás reprezentovali Jakub Fischer zo sekundy, Juraj Chábela z kvarty, Martin Jediný zo sexty, Aida Al Khufash zo 4.B a Ľubomír Fábik z 3.A. Juraj a Ľubo vo svojich kategóriách zvíťazili a postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční 14.februára v Trnava.

V nemeckom jazyku nás reprezentovali Šimon Bábik z 1.A a Sabina Rýzková a Marek Polák z 3.B.  V krajskom kole nás budú reprezentovať Šimon a Sabina.

Všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a postupujúcim želáme veľa šťastia v krajskom kole. 🙂


Pozdrav z lyžiarskeho kurzu z Tatranskej Lomnice od terciánov a kvintánov

Autor: Mgr. Rudolf Bíly

« 1 z 3 »


NÁBOJ – FYZIKÁLNA SÚŤAŽ

Autor: Mgr. Iveta Mudrochová

Aj tento rok sme sa zúčastnili medzinárodnej súťaže z fyziky. Súťaž prebiehala vo všetkých mestách v rovnakom čase. Zúčastnené mestá boli Praha, Budapešť, Varšava, Bratislava a Košice. Naši študenti bojovali v Bratislave, v kategórii seniori to boli Veronika Funková, Jana Švrčková, Ján Drahoš, Richard Čederle a Šimon Vrba. V kategórii juniori počítali príklady Martina Sabová, Matúš Nečas, Andrej Búran, Adam Pipíška a Ondrej Vrábel. Tento rok obe družstvá dosiahli najlepšie umiestnenie v histórii – v Bratislave boli seniori na 13. mieste a juniori na 9. mieste. V celoslovenskom hodnotení to bolo 16. miesto z 55 družstiev a 13. miesto zo 45 družstiev. V medzinárodnom meradle sa umiestnili v prvej tretine. V ťažkej konkurencii obstáli obdivuhodne, Zo srdca blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.


Vianočný volejbalový turnaj

Autor: Mgr. Erika Vícenová

   Dňa 21. decembra 2017 sa opäť na našej škole uskutočnil tradičný vianočný volejbalový turnaj zmiešaných družstiev jednotlivých tried. Po urputných bojoch v skupinách vyhralo napokon družstvo 4.C triedy. Hneď druhý deň si, podobne ako víťazné tímy z minulých školských rokov, zmeralo sily s družstvom pedagógov. V neľahkom zápase napokon 4.C s tesným výsledkom družstvu pedagógov podľahla. Víťazom blahoželáme a tešíme sa na odvetu v budúcom školskom roku.

« 1 z 2 »

 


Vianočná Viedeň

Autor: Martin Očko, oktáva

   08.12.2017. 8:00. Vyrážame. Nach Wien! Ako už je zvykom s pani profesorkou Maliarikovou, ku ktorej sa tentokrát pridali pani profesorka Mudrochová a pani profesorka Jankovýchová a 13.decembra pani profesorka Gergelová a Jurigová. Hneď po prejdení hraníc v Moravskom Svätom Jáne sme si vypočuli siahodlhú prednášku, ktorú sme ukončili až tesne pred Viedňou. Samozrejme nechýbalo vrúcne „Herzlich Willkommen!“ a my sme sa tak vydali, už sa dá napísať, že tradične, do vianočnej Viedne.
Začali sme pri Hundertwasserhaus, pokračovali, pre zmenu oproti minulým rokom, rovno do centra mesta a prešli sme „známou to“ ulicou Am Graben, až k cisárskej klenotnici, kde sme si našli svojich 15 minút na prezretie originálnych šperkov. Potom sa ocitáme v prírodovednom múzeu. Pozeráme vačšinou na vypchaté tvory rozmanitých druhov a veľkostí.
Po múzeu prichádzajú na rad trhy. Každý z nás už netrpezlivo čaká na príležitosť nasať jedinečnú atmosféru, ktorú ponúkajú práve tieto trhy. Práve tieto, Viedenské. Dáme si Bratwurst s rôznymi prílohami a samozrejme punč (jedine detský).
Na ceste naspäť v autobuse miešame rôzne štýly hudby, keď naraz znejú koledy v prednej časti autobusu, v strede hrajú vypaľovačky a dorážame to súčasnými pesničkami zo zadných častí autobusu. Avšak všetko prebehne na výbornú a výlet si udrží svoju vysokú latku.
Panie profesorky, ďakujeme.

« 1 z 9 »

Imatrikulácie 2017

Autor: Mgr. Erika Vícenová

Krátky video šot, ktorý z imatrikulácií zostrihal Marek Mach z 2.C, si môžete pozrieť tu:

 

 


Marek Mach na stretnutí s americkým veľvyslancom

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

   Študent našej školy Marek Mach z 2. C dostal pozvanie na diskusiu s americkým veľvyslancom Adamom Sterlingom. Na stretnutie boli pozvaní ľudia, ktorí prežili holokaust a tí, ktorí svojimi aktivitami upozorňujú na problémy politického extrémizmu v histórii a v súčasnosti.
S veľvyslancom Marek viedol aj rozhovor „medzi štyrmi očami“, pričom mal možnosť položiť mu viacero otázok. Veľvyslanca zaujala Marekova webová stránka „Mladí proti fašizmu“ a ponúkol mu jej zaradenie do projektu, ktorý organizuje Ministerstvo obrany USA v spolupráci s Facebookom.

 

 


7. ročník Vianočného turnaja v šachu

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

   21. decembra 2017 sa uskutočnil už siedmy ročník školského šachového turnaja za účasti 20 šachistov. Už tradične mal dobrú úroveň, zúčastnili sa ho registrovaní hráči, ale i veľký počet nováčikov, ktorí hrajú s použitím šachových hodín iba sporadicky. Hralo sa švajčiarskym systémom na sedem kôl za odborného dohľadu bývalého študenta našej školy Rastislava Diviaka. Víťazom turnaja sa stal Martin Očko z oktávy, na 2. mieste skončil Tomáš Valent z 2. C a na bronzovom stupni sa umiestnila Michaela Trojková zo sexty, jediné dievča v turnaji. Všetkým zúčastneným žiakom želáme veľa radosti pri ďalšom hraní a veríme, že svoje schopnosti budú postupne zlepšovať.
Dopĺňame ešte informácie o krajskom a celoštátnom kole Majstrovstiev stredných škôl v zrýchlenom šachu: v krajskom kole bola úspešná Michaela Trojková zo sexty, ktorá svoju kategóriu vyhrala, v slovenskom kole (uskutočnilo sa v Topoľčanoch) skončila na výbornom šiestom mieste. Zo študentov sa v krajskom kole najviac darilo Adamovi Pipíškovi z kvinty4. miesto. Iba jeden stupienok mu chýbal k postupu na celoštátne kolo. Študentom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.


Školské kolo olympiády vo francúzskom jazyku

Autor: PhDr. Margita Hološková

  Školské kolo olympiády vo francúzskom jazyku je úspešne za nami. Celkove sa ho zúčastnilo 7 žiakov v 2 kategóriách.

    V  kategórii 2A /je určená pre žiakov 1.a 2. ročníka , kvinty a sexty/ už tradične zvíťazila Ema Vícenová. Svoju pozíciu z predchádzajúceho roku obhájil i Matúš Nečas – obsadil 2. miesto3. priečka patrí Kataríne Šimkovej.

    V kategórii 1C /frankofónni žiaci/ opätovne potvrdil svoje kvality Jozef Pukančík.

    Víťazi postupujú do krajského kola, v ktorom im želáme úspech.

      Poďakovanie patrí aj Márii Karáskovej, Alžbete Chropúvkovej a Kláre Tóthovej, ktoré sa rozhodne nedali zahanbiť.

      Nos félicitations a tous!


Lukáš Ludva – prvý na Literárnej Senici 2017

Autor: Mgr. Erika Vícenová

 

          Dňa 7. 12. 2017 sa uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien XXXI. ročníka autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017, kde si cenu prevzal i náš študent. V 2. kategórii /stredné školy/ v tvorbe poézie vyhral 1.miesto Lukáš Ludva zo sexty. Ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy, srdečne blahoželáme a želáme veľa úspechov v ďalšej básnickej tvorbe.

 


Alexandra Bobotová – 1. miesto v okresnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

„Ak raz v živote dosiahneš úspech, spoznáš, že tým najdôležitejším bola tvoja individualita, odhodlanie a nezávislosť, ktoré boli natoľko silné, že si sa nestratil v dave.“

            O kvartánke Alexandre Bobotovej vieme, že má nadpriemernú jazykovú inteligenciu, spisovateľský talent, cit pre novinársku prax. Píše, recituje, veľmi dobre interpretuje texty.
Všetky prednosti spolu so systematickým štúdiom využila v okresnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré sa konalo 29. novembra 2017. V kategórii C (žiaci 8. a 9. ročníka základných škôl, žiaci 3. a 4. ročníka osemročných gymnázií) vybojovala v konkurencii 10 súťažiacich 1. miesto.
Alexandra postupuje do krajského kola a všetci jej želáme, aby bola v krajskom kole 7.2.2018 minimálne úspešnou riešiteľkou!


 

Školské kolo olympiády v anglickom jazyku.

Autor: Mgr. Miroslava Gergelová

 

       Dňa 20. novembra 2017 sa konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategóriách 1A (príma-sekunda) a 1B (tercia-kvarta) a o týždeň neskôr, 27. novembra 2017 si zasúťažili starší žiaci v kategóriách 2A (1., 2. roč., kvinta, sexta) a 2B (3., 4. roč., septima, oktáva). Všetci najprv absolvovali písomnú časť (gramatika, slovná zásoba, čítanie a počúvanie s porozumením) a potom predviedli svoju kreativitu a pohotovosť v ústnej časti, kde mali za úlohu vytvoriť príbeh podľa obrázkov.

        Výkony boli vyrovnané, no zvíťaziť mohli len najlepší, ktorí okrem diplomov dostali aj vecné ceny. A tu sú ich mená:
1A

1. Martin Kalný (príma)
2. Jakub Fischer (sekunda)
3. Roderik Provazník (príma)

1B

1. Juraj Chábela (kvarta)
2. Lucia Marková (tercia)
3. Jakub Petrovič (kvarta)

2A

1. Martin Jediný (sexta)
2. Anna Studeničová (2.A)
2. Filip Barančík (2.C)
3. Martina Sabová (sexta)

2B

1. Aida Al Khufash (4.B)
2. Soňa Kočková (3.A)

 


Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

Autor: Mgr. Erika Vícenová

          Dňa 29.11. 2017 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka v kategórii A /študenti 3., 4. roč. a Septimy/ a v kategórii B /študenti 1., 2. roč., Kvinty a Sexty/.
Študenti si v rámci svojich kategórií zmerali sily až v troch samostatných súťažných častiach. Prvé dve boli zamerané na vedomosti z jazykovej, slohovej i literárnej zložky predmetu SJL, ďalej na čítanie s porozumením a na transformáciu či tvorbu textu. V tretej časti si súťažiaci preverili svoje schopnosti v rečníckych prejavoch. A tu sú mená víťazov v jednotlivých kategóriách:

Kategória A
1. Dominika Hamerlíková – oktáva
2. Monika Maxianová – III.B
3. Michaela Ravasová – IV.A

Kategória B
1. Mária Karásková – II.B
2. Katarína Šimková – sexta
3. Klára Suchovská – kvinta

Víťazom srdečne blahoželáme a želáme im veľa úspechov v ďalších kolách súťaže.


4.C v krojoch!

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová

       Aj takto originálne môže vyzerať obľúbený „bláznivý“ týždeň pred stužkovou.

« 1 z 2 »

Medzinárodná dejepisná súťaž v Chebe

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

       23. novembra 2017 sa v aule Západočeskej univerzity uskutočnilo finálové kolo medzinárodnej dejepisnej súťaže. Zúčastnili sa ho trojčlenné družstvá 75 gymnázií Českej a Slovenskej republiky, ktoré postúpili z krajských kôl.

    Zastúpenie mal aj tím našej školy v zložení Laura Krenťochová, Bianka Péčiová zo 4. C a Pavol Adamíček zo Sexty. Súťaž prebiehala v štyroch kolách, úlohou študentov bolo získať body zodpovedaním otázok z „Československých dejín 1949-1967“ z oblasti politiky, kultúry, vedy, techniky, umenia a športu. Najzaujímavejšie bolo štvrté kolo, v ktorom z videozáznamu čítali zadania úloh také osobnosti ako herečka Jiřina Bohdalová, hokejista Jozef Golonka alebo slovenský prezident Andrej Kiska. Naši študenti sa v prvých troch kolách držali veľmi dobre s možnosťou prieniku do prvej dvadsiatky. Štvrté kolo im však nevyšlo a nakoniec skončili na 38. mieste (presne v polovici zúčastnených gymnázií). V porovnaní 16 slovenských škôl skončili na solídnom 5. mieste.

    Na spiatočnej ceste sme sa prešli večernou historickou Prahou a pred odchodom domov sme mali spoločné posedenie slovenských tímov v známej reštaurácii „U Fleků“.

       Študentom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.


Naša astronómka Janka Švrčková obhájila v Thajsku bronz!

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová

       Tento rok sa Medzinárodná olympiáda z astronómie a astrofyziky (IOAA) konala na thajskom ostrove Phuket od 12. – 21. novembra. Zúčastnilo sa jej okolo 220 študentov zo 45 krajín sveta. Ocenenia (čestné uznania a medaily ) sa rozdávali podľa počtu získaných bodov. Tento rok bola olympiáda veľmi náročná, zrejme najťažšia zo všetkých ročníkov, čiže rozdaných ocenení bolo pomerne málo. Aj napriek tomu Janka Švrčková zo 4.B (minuloročná bronzová medailistka IOAA z Indie) opäť potvrdila svoju výnimočnosť a získala aj tento rok bronzovú medailu!

Za výnimočnú reprezentáciu našej školy i celého Slovenska jej ďakujeme a srdečne blahoželáme!


Majstrovstvá okresu stredných škôl v zrýchlenom šachu

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

15. novembra 2017 sa v priestoroch CVČ Senica uskutočnila postupová súťaž v zrýchlenom šachu s hracím tempom 2 krát 15 minút. Traja študenti a jedna študentka našej školy (Adam Pipíška, Martin Hrdlička z kvinty, Tomáš Valent z 2. C a Michaela Trojková zo sexty) postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční opäť v Senici 29. novembra 2017.

 


Oceňovanie najlepších študentov Trnavského kraja

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová

Trnavský samosprávny kraj každý rok pri príležitosti Dňa študentstva oceňuje najlepších študentov stredných škôl vo svojej zriadovateľskej pôsobnosti. V utorok 14.novembra 2017 ocenenia odovzdali podpredsedovia Zdenko Čambal, Augustín Hambálek a Józef Berényi. Ceny prevzalo 56 úspešných žiakov, ktorí dosiahli mimoriadne výsledky. Medzi nimi nemohli chýbať ani študenti našej školy.

Nina Hladíková (2.C), Kristína Jurkovičová (2.C) a Tomáš Valent (2.C) boli ocenení za 1. miesto v krajskom kole vedomostnej súťaže „Kraj, ktorý je mojím domovom“, ktorú každoročne organizuje VÚC Trnava. Tejto trojici sa podarilo zvíťaziť v konfrontácii víťazov okresných kôl Trnavského kraja.

Medzi ocenenými nemohla chýbať ani Janka Švrčková zo 4.B – úspešná riešiteľka celoštátneho kola súťaže Čo vieš o hviezdach (2. miesto), úspešná riešiteľka krajského kola Fyzikálnej olympiády (1. miesto), úspešná riešiteľka celoslovenskej Astronomickej olympiády (2016, 2017) a bronzová medailistka z Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky IOAA v Indii (2016). Janka si však cenu nemohla prevziať osobne, pretože je opäť na Medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky 2017 v Thajsku.
Všetkým oceneným študentom blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

« 1 z 2 »

SAV- Deň otvorených dverí

Autor: Andrea Ňukovičová, 3.B

Dňa 7.11.2017 sme sa ako budúci nádejní chemici zo semináru z chémie zúčastnili Dňa otvorených dverí v Ústave anorganickej chémie SAV v Bratislave. Mali sme možnosť vidieť priebeh mnohých chemických reakcií ako napríklad horenie práškového železa, tekutý dusík, ktorý dokáže napríklad zmraziť ružu natoľko, že sa rozletí na márne kúsky, odraz svetla vo farebných roztokoch a množstvo ďalších pokusov. Pri príchode do každého z laboratórií nás ohúrili viaceré reakcie, či 2000-krát zväčšené vzorky hmyzu alebo vlasov. Na záver nás čakala rozsiahla prednáška o prínose keramiky pre rôzne oblasti života, ako napríklad keramické kĺby v medicíne a dokonca aj jej využitie vo vesmírnej technike. Táto návšteva akadémie nám poskytla cenné informácie a hlavne predstavu o tom, ako to vo svete chemikov chodí.

 

« 1 z 2 »

Primátor Senice ocenil Luciu Kollárovú (4.B) a Patríciu Maxianovú (4.A)

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová

V rámci Dňa študentstva na radnici boli dňa 7. novembra 2017 ocenené aj Lucia Kollárová a Patrícia Maxianová za prácu v Študentskom parlamente mesta Senica. Ich prínos a aktivity boli charakterizované týmito slovami:

Lucia Kollárová – študentka Gymnázia L. Novomeského, členka Študentského parlamentu mesta je mladé, zdravo sebavedomé dievča, ktoré vie, čo chce a ide za svojím cieľom. Paleta jej záujmov je široká a nejde len o povrchný alebo krátkodobý záujem. Naopak, väčšina z nich vyžaduje ďalšie štúdium, nech už je to taliančina na zahraničnej škole, výtvarné či dramatické umenie na ZUŠ, ekológia, dobrovoľníctvo. Všade, kam príde, jej je plno a entuziazmu má na rozdávanie. V škole patrí k výborným študentom. I do ŠP priniesla svieži vietor v podobe nového cyklu podujatí s názvom Buď hladný po informáciách, ktorý má u mladých dobrý ohlas. Sme presvedčení, že je to budúci líder pracovného kolektívu.

Patrícia Maxianová – maturantka na Gymnáziu L. Novomeského je predsedníčkou triedy počas celého štúdia. V Študentskom parlamente pôsobí štvrtý rok a patrí medzi jeho piliere. Bola pri zrode podujatí, napríklad Bublinkový deň, Študentský ples, stretnutie študentských rád… Píše články do Študentských listov. V akejkoľvek práci je vždy precízna, zodpovedná i rozvážna, nechýba jej empatia. Je presvedčenou dobrovoľníčkou a aktivistkou združenia Senica 2.0 a v obci Rybky pracuje ako asistentka trénera v hasičskom športe. V škole dosahuje výborné výsledky. V každej situácii je slušná, pokojná a vždy sa pýta, s čím môže pomôcť.

Dievčatám srdečne blahoželáme!

Ako si môžete všimnúť na fotografii, moderátormi celého podujatia boli tiež naši gymnazisti Ľubomír Fábik z 3.A a Matúš Michalička z 2.A.


Deň študentstva na radnici v Senici

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová

V znamení sviatku študentov sa už 15 rokov na radnici v Senici každoročne oceňujú najlepší študenti senických stredných škôl. Primátor mesta 7. novembra 2017 prijal a ocenil diplomom a medailou nasledovných študentov Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici:

Marek Mach

Je študentom 2. ročníka. Aktívne sa zaujíma o politické dianie na Slovensku. Založil internetovú stránku Mladí proti fašizmu. Pravidelne ju autorsky obohacuje o texty, v ktorých varuje pred politickým extrémizmom a rasovou neznášanlivosťou. V súčasnosti prezentuje príbehy z obdobia holokaustu, približuje mladým ľuďom dôsledky fašistickej ideológie. Vytvoril aj videodokument Eva Mosnáková – žena, ktorá prežila holokaust. Svojou činnosťou sa dostal do povedomia nielen organizácií, ktoré majú podobnú činnosť, ale aj verejných činiteľov a novinárov. Zúčastnil sa stretnutia s prezidentom SR A. Kiskom, v denníku N bol o jeho aktivitách a názoroch uverejnený rozsiahly rozhovor.

Laura Krenťochová

Študentka 4. ročníka je múzicky založená a svoje schopnosti opakovane preukazovala v súťažiach v umeleckom prednese poézie i prózy. Je vnímavou čitateľkou, svoje skúsenosti dokáže využívať pri interpretácii umeleckých diel. Školu reprezentuje v tíme spolužiakov aj na medzinárodnej dejepisnej súťaži v Česku. Svojou družnou povahou dokáže vytvárať pozitívnu pracovnú atmosféru.

Šimon Vrba

Študent 4. ročníka je všestranne nadaný, dosahuje dlhodobo výborné výsledky. Zapája sa do olympiád a súťaží rôznorodého zamerania, osobitne treba vyzdvihnúť jeho úspechy v súťaži tvorivého písania v cudzích jazykoch, najmä vo francúzskom a anglickom jazyku. Bol ocenený aj v literárnej súťaži. Jeho zameranie presahuje aktivity stredoškolského štúdia, robí veľa navyše, samostatne študuje odbornú literatúru. Je hĺbavý a tvorivý.

Juraj Balga

Študent 4. ročníka je predsedom a zástupcom svojej triedy v Rade školy a aktívny člen študentskej rady. Výborným prospechom je vzorom. Od 2. ročníka zastáva funkciu šéfredaktora školského časopisu a tiež funkciu ambasádora Masarykovej Univerzity Brno. Vo voľnom čase sa venuje maľovaniu a tancovaniu vo FS Kopaničiar. V zimných mesiacoch sa venuje lyžovaniu, a to aj profesionálne ako inštruktor. Aktívne pôsobí v dobrovoľníckej organizácii Senica 2.0 a je členom Študentského parlamentu v Senici. Svojím optimizmom a dobrou náladou poteší každého, kto s ním príde do styku.

Kristína Oslejová

Je výbornou študentkou oktávy. Aktívne a dlhoročne sa podieľa na tvorbe školského časopisu Gymsen, je herečkou a recitátorkou divadelného súboru Zádrapky pri ZUŠ v Senici, milovníčkou hudby, tanca a dobrých kníh, úspešnou inštruktorkou jumpingu. Bola ocenená na literárnych súťažiach: Literárny Kežmarok, Literárna Senica L. Novomeského, Škultétyho rečňovanky, Petržalské Súzvuky Ferka Urbánka, Ihnátove Hanušovce, Zrkadlenia… Zúčastňuje sa pravidelne literárnych workshopov.

 


Študentská kvapka krvi 2017

Autor: Mgr. Miroslava Gergelová

7. november 2017 bol nielen dňom, kedy sme si pripomenuli 100. výročie VOSR 🙂 , ale aj dňom, kedy sa niekoľko žiakov našej školy pridalo k veľkej skupine dobrovoľných darcov krvi. V rámci 23. ročníka kampane Študentská kvapka krvi tentokrát prekonali obavy deviati študenti a po obvyklom postupe (vyplnenie dotazníkov, občerstvenie, kontrolný odber krvi, pohovor s lekárkou) po prvýkrát darovali krv. Všetci zvládli odber na jednotku a veríme, že s radosťou a nadšením opíšu svoje zážitky spolužiakom a spolu sa vyberieme na Valentínsku kvapku krvi vo februári 🙂

Naši darcovia: Juraj Balga, Patrik Mihalcsak, Šimon Škápik, Jakub Čederle, Patrícia Čederlová, Filip Čižmár a páni profesori Staňo a Ravas.

 

« 1 z 2 »

XIV. Mladá slovenská poviedka 2017

Autor: Mgr. Jana Kováčová

 

        Študentka 1. A triedy Denisa Lutovská sa dňa 7. novembra 2017 zúčastnila slávnostného vyhodnotenia celoštátnej súťaže Mladá slovenská poviedka, ktoré sa konalo v Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. V 1. kategórii sa umiestnila so svojou poviedkou Láska v daždi na peknom III.mieste.

Srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších tvorivých nápadov.

 

 

 

 


Tohtoročný Halloween v tercii…

Autor: Mgr. Erika Vícenová


Timravina studnička 2017

Autor: PhDr. Margita Hološková

V uplynulých dňoch sa v priestoroch ZUŠ konal 12. ročník regionálneho kola v umeleckom prednese pôvodnej slovenskej prózy. Našu školu v nej v rámci IV. kategórie úspešne reprezentovali

Monika Maxianová z III. B – obsadila 2. miesto a

Simona Svatíková z III. B – obsadila 3. miesto.

K dosiahnutému výsleku obidvom dievčatám blahoželáme.

 

 

 


Úspech v celoslovenskej recitačnej súťaži

Autor: Mgr. Erika Vícenová

Dňa 18.10. 2017 sa konalo celoslovenské kolo súťaže Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas v prednese slovenskej rozprávky, na ktorom získala Daniela Rybnikárová z tercie krásne druhé miesto.

Srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších recitačných úspechov.
PK SJL


 Európsky certifikát kvality

Blahoželám! Vašej škole bol udelený európsky certifikát kvality ako 
ocenenie za vynikajúcu prácu pri realizácii projektu "This is art, or 
…?" v rámci programu partnerstvo škôl eTwinning. Znamená to, že vaša 
práca, práca vašich žiakov i celej vašej školy bola ocenená na najvyššej 
európskej úrovni.

Certifikát, ktorý obdržíte, sa môže stať súčasťou vašej webovej stránky 
a môžete ho i vystaviť na vhodnom mieste vo vašej škole. S vaším 
projektom sa bude možné oboznámiť v špeciálnom oddieli európskeho 
portálu eTwinning www.etwinning.net.

Ešte raz blahoželám k vášmu významnému úspechu a dúfam, že sa stretneme 
na niektorom z podujatí, ktoré bude v priebehu roka organizované v rámci 
programu partnerstvo škôl eTwinning.

 

  Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka – kategória C

Autor: Mgr. Erika Vícenová

          Dňa 19. októbra 2017 sa na našej škole konalo ako každoročne v októbri školské kolo OSJL v kategórii C, ktorá je určená žiakom tercie a kvarty. Žiaci si opäť zmerali sily v troch častiach súťaže, v ktorých si preverili svoje vedomosti z jazykovej, slohovej i literárnej zložky predmetu SJL, svoje schopnosti v čítaní s porozumením, v transformácii textu na iný slohový útvar, či svoje rečnícke schopnosti. A tu sú mená víťazov:
1. miesto: Alexandra Bobotová (kvarta)
2. miesto: Lucia Rapáková (tercia)
3. miesto: Lívia Vilková (kvarta)

Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť, víťazom blahoželáme a Alexandre Bobotovej budeme držať palce v ďalšom kole súťaže.


 

 Topoľčianske textobranie 2017

Autor: Mgr. Miroslava Medovičová

            Mesto Topoľčany, Mestské kultúrne stredisko Topoľčany a Literárny klub TakSi Topoľčany udelili Cenu Literárneho klubu TakSi Alexandre Bobotovej (kvarta) za tradičný príspevok do oblasti Fantasy literatúry v próze I. kategórie literárnej súťaže Topoľčianske Textobranie 2017.
Autorke blahoželáme!

 

 


 

KRAJSKÉ KOLO FYZIKÁLNEJ OLYMPIÁDY – MIMORIADNE VÝSLEDKY

Autor: Mgr. Iveta Mudrochová

Výsledky krajského kola fyzikálnej olympiády sa oneskorili a môžeme ich zverejniť až teraz. Školský rok 2016/2017 bol mimoriadne úspešný. V kategórii B, ktorá je určená pre tretiakov, boli obidve naše študentky úspešné riešiteľky – Jana Švrčková na 1. mieste, Veronika Funková na 2. mieste. Ide o extrémne náročnú kategóriu, dievčatá sa museli naučiť a aplikovať aj vysokoškolské učivo fyziky, preto si zaslúžia veľký obdiv nás všetkých. Aj v kategórii D sme mali úspešnú riešiteľku a veľký úspech, na 1. mieste sa umiestnila Martina Sabová a tým nás tiež vzorne reprezentovala. Riešiteľmi boli Matúš Nečas, Andrej Búran, Richard Ladislav, Jakub Bartoň a Filip Tomek. V kategórii E bol úspešným riešiteľom Adam Pipíška, riešiteľom bol Ondrej Vrábel. Všetkým účastníkom blahoželáme a ďakujeme za účasť v náročnej súťaži.

ARCHIMEDIÁDA

Nesmieme zabudnúť na okresné kolo Archimediády, aj tu naši študenti dosiahli vynikajúce výsledky. Úspešní riešitelia boli
1. miesto Lucia Marková, 2. miesto Roman Nečas, 3. miesto Alexej Markovič, 4. miesto Karolína Škápiková. Riešiteľkou bola Viktória Chocholáčková. Ďakujeme a srdečne blahoželáme.


Múzeum holokaustu v Seredi

Autor: Kristína Chudá, 3.B

Dňa 9.9.2017 sme si pripomínali obete holokaustu a rasového násilia, a preto sme sa my študenti 3.B rozhodli navštíviť Múzeum holokaustu v Seredi. Na mieste plnom žiaľu, kde sa hrôzy 2.svetovej vojny skutočne odohrali, sme so záujmom a zatajeným dychom počúvali slová sprievodkyne. Videli sme dôkazy zverstiev, ktoré sa diali už od marca 1942, kedy 1. dobytčí vozeň s 1000 mladými ženami vyrazil do Osvienčimu.
Tak začal transport Židov a ich masové vraždenie. Inštalácie v interiéri múzea podrobne informovali o táboroch, do ktorých boli vagóny vysielané, ale aj o veľkých míľnikoch a počiatkoch nenávisti, ktorá viedla k uvedeným hrôzostrašným činom.
Toto miesto ponúka mnohé: údiv, strach, ale aj uvedomenie si temnej minulosti.

 


Návšteva priamo z Bruselu

Autor: Sabína Huťová, IV.A

V piatok 08.09.2017 do našej školy zavítala Zuzana Gentner Vavrová, absolventka senického gymnázia a zamestnankyňa Európskeho parlamentu v Bruseli. Študentom štvrtého ročníka a oktávy, ktorí sa chystajú maturovať zo spoločenských vied, prišla porozprávať zopár zaujímavostí o Európskej únii, európskych inštitúciách, či o vlastnom kariérnom raste a pracovných skúsenostiach. Nedalo jej nepriniesť na ochutnávku pravú belgickú čokoládu, ktorou si študenti spríjemnili obohacujúcu prednášku. Táto usmievavá pani taktiež poskytla cenné informácie pre tých, ktorí by sa chceli uberať podobným smerom ako ona. Za jej čas ďakujeme!


 

Marek Mach na stretnutí s prezidentom

Autori: Mgr. Ľubomír Staňo, Marek Mach
Zdroj fotografií: kancelária prezidenta Slovenskej republiky

Marek Mach, žiak 2. C, v stredu 6. septembra prijal pozvanie klubu „Proti nenávisti“. Klub vedie pani Eva Mosnáková, ktorá priamo prežila útrapy holokaustu. Okrem iných pozvaných hostí bol na stretnutí prítomný aj prezident SR Andrej Kiska. Marek sa stretnutia klubu zúčastnil ako najmladší pozvaný hosť. Okrem vystúpenia v diskusii absolvoval aj krátky osobný rozhovor s prezidentom.

Záznam Markovho prejavu v diskusii je dostupný aj na prezidentovej facebookovej stránke https://www.facebook.com/AndrejKiska/videos/1417112448409529/.

Marek sa aktívne venuje problematike extrémizmu a rasovej neznášanlivosti, vedie internetovú stránku „Mladí proti fašizmu“. Na nej prezentuje články o holokauste, upozorňuje na nebezpečenstvo extrémizmu v slovenskej spoločnosti v súčasnosti.