>

Archív - školský rok 2013/2014



Medzitriedny volejbalový turnaj 27.6.2014

Autor fotografií:   Ing. Ivan Spiššák      

Volejbal



     Fotogaléria (27. jún 2014)








Geografická exkurzia do Bratislavy

Autor:   Mgr. Ľubomír Staňo       Fotogaléria

Geografická exkurzia      25. júna 2014 sa seminaristi tretieho ročníka z geografie zúčastnili exkurzie do Bratislavy. Realizovali náučný okruh po vybraných historických pamiatkach Starého mesta s odborným výkladom a navštívili Múzeum zbraní v Michalskej veži. Z najvyššieho poschodia veže si prezreli dominanty historickej Bratislavy.






Extrémy Čiech a Slovenska v Európskej únii

Autor:   RNDr. Eva Milová      Fotogaléria

Projekt Extrémy Čiech a Slovenska v Európskej únii       V máji a v júni školského roku 2013/2014 žiaci 2.B triedy Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici v spolupráci so žiakmi 2.A triedy a sexty Gymnázia Moravský Krumlov realizovali projekt „Extrémy Čiech a Slovenska v Európskej únii“.
Projekt sa realizoval prostredníctvom portálu eTwinning (www.etwinning.net), pomocou ktorého môžu zapojené školy spolu komunikovať. Je prístupný v dvadsiatich piatich jazykoch, zaregistrovalo sa na ňom už viac ako 230 277 individuálnych realizátorov programu a viac ako 5 462 projektov.

         Cieľom projektu bolo získanie nových informácií, predovšetkým o krajinách Európskej únie. V rámci predmetu matematika bol zameraný na overovanie vlastností funkcií, aplikovaných na rôzne oblasti spoločenského a hospodárskeho života.
        Získané informácie z internetových zdrojov žiaci našej a partnerskej školy spracovali v programe Excel a v PowerPoint vytvorili prezentácie, ktoré prezentovali obidve školy 9.júna 2014 pomocou videokonferencie a 17. júna 2014 počas výletu „naživo“ priamo so žiakmi Gymnázia Moravský Krumlov.          Viac ...

Prezentácia   Prezentácia    Prezentácia    Prezentácia



Kurz ochrany života a zdravia 17. -19.6.2014

Autor:   Sandra Hajdúchová, 3.A       Fotogaléria

Kurz ochrany života a zdravia      Človek by si pri takomto názve článku pomyslel, že ide o niečo veľmi nudné a niečo, čo je nutné v rámci našich chabých znalostí absolvovať. Opak je ale pravdou, a vďaka dobrej povesti tretieho ročníka a septimy, sme mali tú možnosť zúčastniť sa ho, a odnášame si z tohto kurzu nezabudnuteľné zážitky, na ktoré budeme ešte dlho s úsmevom spomínať. Nemožno zabudnúť na 6 hodinovú cestu vlakom s tromi prestupmi, ktoré by boli totálne neznesiteľné, keby náš kolektív nedopĺňali úžasní, vždy dobre naladení profesori, ktorí sa postarali o to, aby aj nekonečné kilometre boli zážitkom. Ako sme sa postupne blížili k cieľu, už z diaľky nás ohromovala pýcha našej krajiny, ktorá v niektorých z nás vyvolávala túžbu zdolať tento skvost, čo sa nám na druhý deň aj splnilo. Po príchode sme sa pešo dopravili do hotela Sasanka, kde sme hodili kufre na zem a rozvalili sa na posteľ, z čoho sme sa ale netešili dlho. Prehliadka krásnou Tatranskou Lomnicou spojená so zábavnou jazdou na Tatrabobe bola perfektným zavŕšením prvého dňa. Večer sme sa dozvedeli veľa zaujímavého zo života Horskej záchrannej služby, okrem iného aj to, ako sa správne chovať na horách. To, čo sa dialo po večierke netreba spomínať.       Viac ...



Športové podujatie ku Dňu detí

Autor fotografií:   Ing. Ivan Spiššák      

Deň detí



     Fotogaléria (30. máj 2014)








Dejepisná exkurzia na južnú Moravu

Autor:   Mgr. Anna Zburínová      Fotogaléria

Dejepisná exkurzia       Napriek chladnému a veternému počasiu sa študenti 2.B a 2.C zúčastnili dňa 16.5.2014 dejepisnej exkurzie na južnú Moravu. Cieľom bolo slovanské hradisko Mikulčice a barokový zámok Valtice. Ako prvé sme navštívili slovanské hradisko Mikulčice. Má rozlohu približne 10 ha. Boli tu objavené základy kniežacieho paláca, dvanástich kostolov a pohrebisko s viac ako 2 500 hrobmi. Práve tento rok si Mikulčice pripomínajú 60.výročie objavenia a začatia archeologického výskumu. Študenti navštívili len II. pavilón, kde videli hrobové jamy s kostrami a kópie nájdených predmetov a šperkov. Pozreli si tiež videoprojekciu o histórii Mikulčíc a základoch objavených stavieb. Pavilón I. je momentálne v prestavbe až do mája 2015. Druhou zastávkou bol barokový zámok Valtice. Študenti absolvovali 45-minútový kniežací okruh, kde sa od pani sprievodkyne dozvedeli zaujímavosti z histórie tohto zámku.



Slávnostné vyhodnotenie úspešných žiakov krajských kôl

Autor:   Mgr. Ľubomír Staňo      Fotogaléria

Vyhodnotenie kraj     6. júna 2014 sa v Trnave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie žiakov, ktorí sa v prírodovedných súťažiach v krajských kolách umiestnili na "medailových" pozíciach. Medzi ocenenými boli aj žiaci našej školy: Andrej Búran, žiak sekundy (geografická olympiáda) a Jakub Mareček, žiak 1. C (fyzikálna olympiáda).





Biologická exkurzia do Ledníc

Autor:   Mgr. Roman Ravas       Fotogaléria

Biologická exkurzia do Ledníc     V piatok 30. mája sa pod vedením učiteľov biológie (E. Grečná, R. Ravas, T. Ravasová) uskutočnila biologická exkurzia žiakov tretieho ročníka do Ledníc. Cieľom bol dendrologický a ornitologický prieskum tento zaujímavej lokality. Aj keď počasie nebolo úplne ideálne a po príchode nám dokonca trošku aj spŕchlo, časom sa umúdrilo my sme sa mohli pustiť do prehliadky parku. Obdivovali sme orechovník jaseňolistý, zvláštnu varietu jelše so strihanými listami, mohutné lipy obrovské platany a práve kvitnúci ľaliovník tulipánokvetý (interne sme ho nazývali "čertík"). Rešpekt vzbudzovala gledícia trojtŕňová so svojimi veľkými tŕňmi, porastajúcimi kmeň aj konáre. Zaujímavé boli aj nahosemenné rastliny: staručké tisy, vejmutovky, tuje a tujovce, jedľovec a tiež tisovec dvojradový, s vyčnievajúcimi dýchacími koreňmi.
Neustále boli v permanencii aj ďalekohľady, poskytujúce nám pohľad na bohatú avifaunu jazierok. Na stromoch boli jedno na druhom naskladané hniezda kormoránov, bocianov aj volaviek. Hladinu brázdili potápky chochlaté, chochlačky sivé aj vrkočaté, hrdzavka potápavá, sem tam sa objavili lysky a kačice divé.
Cesta parkom "po vlastných" skončila pri minarete, odkiaľ sme po krátkej pauze vyrazili lodičkou späť ku zámku. Počas 25 minút plavby sme sa dozvedeli čo-to z histórie parku a stihli si všimnúť aj nádherného rybárika striehnuceho na korisť.



Vyhlásenie výsledkov súťaže " Dis-moi dix mots " /Povedz mi desať slov/ 2014

Autor:   PhDr. Margita Hološková  

           Francúzsky inštitút v Bratislave vyhlásil výsledky súťaže "Dis-moi dix mots" 2014. Z našej školy sa do nej zapojilo 12 žiakov v dvoch kategóriách. Výsledok nás potešil.

Dis-moi dix motsV kategórii A1 obsadili
Katarína Šimkovová /sekunda/          2. miesto
Matúš Nečas /sekunda                            3. miesto

V kategórii A2 - B1
Kristína Janšáková / štvrtá A /          3. miesto

Blahoželáme.




Úspech na slovenskom kole Geografickej olympiády

Autor:   Mgr. Ľubomír Staňo  

        10. mája 2014 sa uskutočnilo v Prešove slovenské kolo Geografickej olympiády. Vynikajúci výsledok dosiahol Andrej Búran zo sekundy v kategórii G, ktorý v konkurencii ďalších 15 žiakov z celého Slovenska obsadil 2. miesto. Úspech je o to cennejší, že Andrej predtým zvíťazil v okresnom a v krajskom kole tejto súťaže a „formu“ si udržal až do celoštátneho kola.




Stále sa niečo deje  :)

Autor fotografií:   Ing. Ivan Spiššák 

Deň narcisov 2014
  

Deň narcisov - 11. apríl 2014

Dnes učíme my
  

Dnes učíme my

Lúčenie so štvrtákmi
  

Rozlúčka so štvrtákmi - 9. máj 2014




Dvojnásobný víťaz celoštátneho kola SOČ

Autor:   Mgr. Miroslava Gergelová 

Logo SOČ      
SOČ
      V dňoch 23.-25. apríla 2014 sa na Strednej odbornej škole v Starej Ľubovni uskutočnilo celoštátne kolo 36. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti. V 17 kategóriách spolu súťažilo 272 študentov a študentiek stredných škôl. V silnej konkurencii kvalitných prác zopakoval svoj minuloročný úspech René Valúšek (4.C) a po druhýkrát zvíťazil v kategórii Zdravotníctvo.
     Touto cestou mu blahoželáme a želáme veľa úspechov v ďalšom štúdiu. Veríme, že jeho úspech bude motiváciou pre mladších študentov a v budúcnosti úspešne zabojujú či už v krajskom alebo celoštátnom kole.




VIII. župná olympiáda

Autor:   Mgr. Dagmar Blažeková  

        V dňoch 29.4. -30.4.2014 sa študentky nášho gymnázia zúčastnili už VIII. župnej olympiády. Opäť sa prebojovali až do finále, kde im ale šťastie neprialo a podľahli svojim súperkám zo skalického gymnázia 2:1, v treťom rozhodujúcom sete 14:16.




Workshop vo Velkých Pavloviciach alebo Naša cesta za sysľom

Autor:   Jana Končitá a Nikola Jankovičová, 3.B   
Úvodná prednáška Jitky Větrovcovej o spôsobe života sysľov

Hľadanie syslích úkrytov v pavlovických vinohradoch

Rozbor vôd v lokalite Záhajka

Sledovanie planéty Jupiter

Prehliadka Janovho hradu v Ledniciach
             V dňoch 22. – 26.4.2014 sa 15 našich a 15 študentov z partnerského Gymnázia vo Velkých Pavloviciach zúčastnilo workshopu s názvom “Poznávame přírodu - poznávame sebe“. Tento projekt mal štyri hlavné aktivity: mapovanie sysľa obyčajného v oblasti Veľkých Pavlovíc, poznávanie Lednicko-Valtického areálu ako kultúrnej pamiatky v zozname UNESCO, naučiť sa pracovať s astronomickým ďalekohľadom a zhodnotiť mieru biodiverzity v biocentre Zahájka.
Po príjazde na Ekocentrum Trkmanka nás srdečne privítala pani profesorka Marie Šmídová. Na začiatku sme absolvovali odbornú prednášku o sysľoch, ktorú viedla slečna Jitka Větrovcová z agentúry Ochrany prírody a krajiny Českej republiky a jej dobrovoľný spolupracovník Stanislav Prát, ktorý nám po celú dobu projektu pomáhal. Po prednáške nás čakala prehliadka partnerskej školy. Poobede sme sa vydali po stopách sysľa obyčajného. Sysľov sme mapovali každý deň, vždy v inej lokalite. Bohužiaľ sa nám ich nepodarilo zazrieť, ale nory sme našli v hojnom počte a zaznamenali ich súradnice pomocou GPS.
     Na druhý deň sme boli na mestskom úrade vo Velkých Pavloviciach, kde sme sa od starostu, pána Pavla Procházku, dozvedeli niečo o histórii a rozvoji ich mesta.
     V Lednicko-Valtickom areáli sme navštívili Janov hrad, poprechádzali sme sa v parku okolo zámku, pokochali sme sa výhľadom z minaretu a zastavili sme sa aj pri súsoší Tri grácie.
    V biocentre Zahájka sme odobrali vzorky vôd z jednotlivých tôní, určili sme obsah fosforečnanov, dusitanov, dusičnanov, amónneho katiónu, pH a zmapovali sme výskyt rastlín a drobných živočíchov.
     Večerné programy, ktoré sa týkali pozorovania nočnej oblohy, pre nás pripravoval náš pán profesor Svetozár Štefeček.
     Tento projekt nám priniesol veľmi poučné informácie o spôsobe života sysľov. Sme radi, že sme mohli agentúre Ochrany prírody a krajiny pomôcť v monitorovaní sysľa, ako ohrozeného druhu. Workshop nám tiež pomohol spriateliť sa so študentmi nášho partnerského gymnázia.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s nimi.



Okresné kolo Hurbanovho pamätníka

Autor:   Mgr. Erika Vícenová  

Hurbanov pamätník Dňa 24.4. 2014 sa v koncertnej sále ZUŠ uskutočnilo okresné kolo recitačnej súťaže Hurbanov pamätník v II., III. a IV. kategórii. Aj naši žiaci súťažili v prednese poézie a prózy.
Tu sú ich víťazné umiestnenia:
II. kategória - poézia:
2. miesto /s postupom do krajského kola súťaže Hollého pamätník/ - Adam Praskač /Príma/
III. kategória - próza:
1. miesto - Martin Hrevuš /Tercia/
2. miesto /s postupom do krajského kola súťaže Hollého pamätník/ - Martin Očko /Kvarta/
IV. kategória - poézia:
1. miesto - Filip Nosko /Oktáva/,
2. miesto - Richard Keračík /II.A/
IV. kategória - próza:
1. miesto - Dominika Štuberová /II.C/
2. miesto - Sabína Phanová - /Oktáva/

Blahoželáme a želáme veľa úspechov v krajskom kole.




Ambasátori MU

Autor:   Mgr. Lucia Jurigová  

        Milí študenti určite si niektorí z Vás všimli že naša škola je zapojená do projektu Masarykovej univerzity Ambasádori MU. Našim ambasádorom je Ján Balga z 2.B triedy. Od neho sa dozviete všetky dôležité informácie ktoré vás zaujímajú ohľadom MU. Po kliknutí na logo MU sa dostanete na stránku MU a po kliknutí na logo ambasádorov na stránku kde sa dozviete viac o tomto projekte.




Slávnosť odovzdania Ceny Jána Johanidesa

Autor:   PhDr. Margita Hološková  

Písanie esejí        Dňa 15. apríla 2014 sa v obradnej sieni MsÚ v Šali uskutočnila slávnosť odovzdania Ceny Jána Johanidesa, ktorú získal spisovateľ Lajos Grendel a z autorov do 35 rokov mladý autor Ján Púček.
    Pri tejto príležitosti boli ocenení aj študenti stredných škôl, súťažiaci v písaní eseje na citát z Johanidesovej tvorby. Našu školu v nej mimoriadne úspešne reprezentoval žiak 4. C triedy Martin Pagerka, ktorý ako víťaz dostal osobitnú odmenu - cestu do Bologne na knižný festival, veľký sviatok knihy a knižnej ilustrácie. Jeho prvenstvo nás veľmi teší, lebo v ňom potvrdil svoj talent, ocenený aj 3. miestom v inej súťaži o najlepšiu esej, ktorú organizačne zabezpečovala Filozofická Fakulta Trnavskej univerzity v spolupráci s OZ Schola Philosophica.
     Blahoželáme k vzornej reprezentácii školy.



Goetheho pamätník

Autor:   Mgr. Anna Zburínová   Fotogaléria

Goetheho pamätník        V utorok, 15. 4. 2014, sa konal 21. ročník Goetheho pamätníka. Zúčastnili sa ho aj 5 študenti našej školy. V kategórii poézia skončili na 2. mieste Kristína Oslejová a Martin Očko.
    Kolektív sekundy - Sophia Blažeková, Michaela Trojková, Zuzana Závodská a Samuel Vacula sa umiestnili v kategórii dramatizácia na 3. mieste s divadelným predstavením Was bin ich?
 
Všetkým ďakujeme za účasť a úspešné prezentovanie svojich ukážok.



Krajské kolo 36. ročníka SOČ

Autor:   Mgr. Miroslava Gergelová 

SOČ      V piatok 4. apríla 2014 sa v Strednej odbornej škole v Hlohovci uskutočnilo krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Súťažiaci prezentovali svoje práce v 17 odboroch.

   Našu školu tento rok repezentoval len jeden zástupca – René Valúšek (4.C). So svojou vysoko odbornou prácou na tému Schopnosť potkanov plniť behaviorálne úlohy pod vplyvom skopolamínu v časovej závislosti získal 2. miesto, čím si vybojoval účasť v celoštátnom kole, ktoré sa uskutoční 22. – 25. apríla v Starej Ľubovni. Želáme mu veľa šťastia a držíme palce!





Úspešné krajské kolo Geografickej olympiády

Autor:   Mgr. Ľubomír Staňo      

     Traja žiaci senického gymnázia sa 2. apríla 2014 v Gymnáziu J. Hollého v Trnave zúčastnili krajského kola Geografickej olympiády (po postupe z okresného kola). Všetci boli úspešnými riešiteľmi, ale najväčší úspech dosiahol Andrej Búran zo sekundy, ktorý svoju kategóriu vyhral a postúpil na slovenské kolo. To sa uskutoční v dňoch 9. a 10. mája 2014 v Prešove. Okrem Andreja Búrana školu reprezentovali: Michal Serdahely z Prímy a Martin Očko z Kvarty.





Krajské kolo Dejepisnej olympiády u nás

Autor:   Mgr. Ľubomír Staňo    Fotogaléria  

Olympiádaz dejepisu      Dňa 1. apríla 2014 sa v priestoroch našej školy už po šiestykrát uskutočnilo krajské kolo Dejepisnej olympiády. V tomto ročníku sa v troch kategóriách predstavili až piati žiaci senického gymnázia, ktorí postúpili z predchádzajúceho okresného kola. Aj v krajskom kole (kde súťažili dvaja žiaci z každého okresu Trnavského kraja) dosiahli výborné výsledky a všetci boli úspešnými riešiteľmi olympiády. S najlepšími výsledkami sa môžu pochváliť: Pavol Adamíček zo sekundy, ktorý skončil na 2. mieste v kategórii F a František Jankovič z kvarty, ktorý v kategórii C obsadil 3. miesto.
      Ďalej školu reprezentovali: Janka Nosková zo sekundy, Adam Žák z tercie a Martin Očko z kvarty. Organizačne kolo zabezpečoval Mgr. Ľubomír Staňo s podporou vedenia školy.





Víťaz celoštátneho kola olympiády v anglickom jazyku

Autor:   Mgr. Lenka Krištofíková

Olympiáda v anglickom jazyku      Dňa 2.4.2014 sa v Bratislave uskutočnilo celoštátne kolo olympiády v anglickom jazyku. Postup doň si víťazstvom v krajskom kole zabezpečil náš študent (Oktáva). Jeho účasť bola naozaj úspešná – vo svojej kategórii Filip Nosko získal skvelé 1. miesto. Srdečne blahoželáme!





Školské súťaže pod vysokou sieťou

Autor:   Mgr. Dagmar Blažeková  Fotogaléria  

Pod vysokou sieťou      26.3.2014 si študenti a študentky osemročného gymnázia zmerali sily vo volejbale so svojími rovesníkmi zo základných škôl. Chlapci bojovali o body pod vedením p.prof. Bíleho v telocvični 2.ZŠ, kde v silnej konkurencii skončili v skupine na poslednom mieste a nepostúpili do ďaľších bojov, dievčatá hrali pod domácou sieťou, kde prehrali len s víťazom 1.ZŠ a obsadili pekné 2. miesto.





Okresné kolo Pytagoriády

Autor:   RNDr. Eva Millová      

Pytagoriáda         Dňa 19. marca 2014 sa v Senici uskutočnilo okresné kolo Pytagoriády. V kategórii P7 sa na prvom mieste umiestnila žiačka našej školy Katarína Šimková zo Sekundy.
 
         BLAHOŽELÁME!








Krajské kolo olympiády vo francúzskom jazyku v šk. roku 2013/14

Autor:   Mgr. Miriam Suchovská      

Olympiáda cvo Francúzskom jazyku        Dňa 14. marca 2014 sa v Trnave uskutočnilo krajské kolo olympiády vo francúzskom jazyku.
       Našu školu reprezentovali dve žiačky. V kategórii 1A sa Ema Vícenová zo Sekundy umiestnila na krásnom 2. mieste a v kategórii 2B sa Anna Medovičová z Oktávy umiestnila na 4. mieste. BLAHOŽELÁME!
 
       Ďakujeme obom žiačkam za vzornú reprezentáciu školy.







Krajské kolá vo florbale stredných škôl

Autor:   Mgr. Dagmar Blažeková    Fotogaléria      

       10. a 11.3.2014 sa v Dunajskej strede konali Krajské kolá vo florbale stredných škôl. Najskôr súťažili chlapci, ktorí v konkurencii 6 škôl vybojovali 1. miesto, získali titul Majstri Trnavského kraja a postúpili na Majstrovstvá Slovenska. O deň neskôr si účasť vo finále vybojovali aj dievčatá, ktoré vo finálovom zápase nebojovali len proti svojim súperkám z Dunajskej Stredy, ale aj proti domácemu prostrediu a vlastnej únave, keďže odohrali celý turnaj - 5 zápasov iba v jednej päťke. Zápas prehrali až po predĺžení a samostatných nájazdoch a získali pekné 2. miesto



Školské kolo Hurbanovho pamätníka

Autor:   Mgr. Erika Vícenová

Hurbanov pamätník    Dňa 11.3. 2014 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Hurbanov pamätník v II.a v III. kategórii. Žiaci Prímy až Kvarty súťažili v prednese poézie a prózy.
Tu sú víťazné umiestnenia:
II. kategória- poézia :
1. miesto - Adam Praskač /Príma/
2. miesto - Adam Pipíška /Príma/
3. miesto - Gregor Polák /Príma/

                                            II. kategória - próza:
                                            1. miesto - Klára Suchovská /Príma/
                                            2. miesto - Michal Serdahely /Príma/
                                            3. miesto - Martin Hrdlička /Príma/

                                            III. kategória - poézia:
                                            1. miesto - neudelené
                                            2. miesto - Katarína Šimková /Sekunda/
                                            3. miesto - Sabina Paracková /Sekunda/
                                                              Zuzana Závodská /Sekunda/

                                            III. kategória - próza:
                                            1. miesto - Sophie Blažeková /Sekunda/

            Víťazom blahoželáme a želáme veľa úspechov v obvodnom kole.



Úspech v celoštátnom kole Chemickej olympiády

Autor:   RNDr. Svetozár Štefeček      

       V dňoch 23. – 26. februára 2014 sa v Bratislave konalo celoštátne kolo jubilejného – 50. ročníka Chemickej olympiády v kategórii A (študenti 3. a 4. ročníka gymnázií). Výbornou správou pre našu školu je, že Valéria Nagyová (4. C) po úspešnej účasti v krajskom kole zabodovala aj na celoštátnej úrovni a stala sa úspešnou riešiteľkou. Zároveň sa dostala do širšieho výberu pre medzinárodnú chemickú olympiádu, ktorá sa bude konať v júli vo Vietname. Našej študentke teda držíme palce, aby po prípravnom sústredení postúpila ďalej, čo by v histórii školy bol jedinečný úspech v rámci predmetových olympiád.



Krajské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

Autor:   Mgr Erika Vícenová      

       Počas februára 2014 sa konali krajské kolá olympiád zo SJL vo všetkých vekových kategóriách. V kategórii C získal Martin Očko z Kvarty 2. miesto, v kategórii A - Ján Trimel zo 4.A 3.miesto a kategória B - Sára Filová z 2. A - 5. miesto. Všetkým trom súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom.



Krajské kolá jazykových olympiád

Autor:   Mgr Lenka Krištofíková, Mgr. Miroslava Gergelová      

diplom         V dňoch 10. a 13. februára 2014 sa konali krajské kolá olympiád v anglickom a nemeckom jazyku.
        Na olympiáde z anglického jazyka sa najviac darilo Filipovi Noskovi z Oktávy, ktorý vo svojej kategórii získal vynikajúce 1. miesto a postúpil do celoštátneho kola. Na výbornom 2. mieste sa vo svojej kategórii umiestnila Adriana Krutá z I.A.
       13. februára sa konalo krajské kolo olympiády v nemeckom jazyku. Obaja súťažiaci z našej školy, Terézia Cintulová z I.A a Adam Perička z III.A, obsadil 5. miesta vo svojich kategóriách.
Všetkým súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a Filipovi držíme palce.



Valentínska kvapka krvi 2014

Autor:   Mgr. Miroslava Gergelová      

Valentínska kvapka krvi         Dňa 17. 2. 2014 sa v priestoroch SSOŠP uskutočnil mobilný odber krvi pre študentov senických stredných škôl v rámci kampane Valentínska kvapka krvi. Ide o druhú najväčšiu náborovú kampaň, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc (HTO). V minulom roku bolo z 26 326 darcov 5 493 prvodarcov. Heslom tohtoročnej kampane je Pre niekoho si ten pravý a trvá od 10. februára a do 14. marca 2014.
Tento rok krv darovali: Adam Cintula, Matúš Pös, Filip Ravas, Nikola Šišoláková, Zuzana Kršáková a p.prof. Gergelová.



Majstrovstvá okresu vo florbale

Autor:   Mgr. Dagmar Blažeková      

Florbal    12.2.2014 sa mladší žiaci z osemročného gymnázia zúčastnili majstrovstiev okresu vo florbale. V konkurencii 12 základných škôl predviedli bojovné výkony a pod vedením p. prof. Bílyho obsadili krásne 2. miesto.





Olympiáda v nemeckom jazyku

Autor:  Mgr. Zuzana Pípová  

      Máme za sebou ďalší ročník školského kola olympiády v nemeckom jazyku. Zúčastnilo sa ho 8 študentov. V kategórii 2A (1. a 2. ročník, kvinta a sexta) zvíťazila Terézia Cintulová (1.A), na druhom mieste sa umiestnila Zuzana Zlochová (2.B) a na treťom Dominika Šajdíková (1.A). V kategórii 2B (3. a 4. ročník, septima a oktáva) 1. miesto obsadil Adam Perička (3.A), na druhom mieste skončil Matúš Hladík (3.C) a na treťom Simona Baumgartnerová (3.A).
  Víťazi oboch kategórií nás úspešne reprezentovali aj v okresnom kole súťaže, ktoré sa uskutočnilo 24. januára 2014 na Strednej zdravotníckej škole v Skalici. Obaja vo svojich kategóriách zvíťazili a postúpili do krajského kola.
   Držíme im palce!



Náš "lyžarák"

Autor:   Mgr. Dagmar Blažeková       Fotogaléria

Lyžiarsky kurz  Zima nám tento rok nepraje, a sneh sme zatiaľ videli len na starých fotografiách, preto mnohí z nás s obavami nastupovali do autobusu, odchádzajúceho v neďeľu 26.1.2014 smer Tatranská Lomnica. Ale náš strach sa rozplynul, akonáhle sme z okien Hotela Sasanka uvideli krásne zasnežené zjazdovky. Strávili sme týždeň plný zážitkov, nadviazali nové priateľstvá, zvládli základy lyžovania, alebo zdokonalili svoje lyžiarske umenie, zrelaxovali v Aquaparku Hotela Titris a večer sa zabavili pri gitare a spoločenských hrách. Všetci sa zhodli, že "náš lyžarák" bol najlepší, a ak bude možnosť, radi sa sem opäť vrátime.






Okresné kolo vo florbale SŠ dievčat aj chlapcov

Autor:   Mgr. Dagmar Blažeková

Florbal       30.1.2014 sa uskutočnilo okresné kolo vo florbale SŠ dievčat aj chlapcov. Naši študenti pod vedením p.prof. Chlupíka úspešne reprezentovali v oboch kategóriach, stali sa Majstrami okresu a postúpili do krajského kola.

Budeme im držať palce.





Odber krvi

Autor:   Mgr. Miroslava Gergelová

Odber krvi      Dňa 23. januára 2014 sa uskutočnil mobilný odber krvi v pobočke Červeného kríža v Senici. Tentokrát krv darovali p.prof Madunický a žiaci Ondrej Harnúšek, Ľubomír Koprla, Ján Trimel a Magdaléna Mihálová. Teší nás, že väčšina žiakov neskončí po prvom odbere, ale stanú sa pravidelnými darcami a pomáhajú tak ľuďom, ktorí to potrebujú.






Obvodné kolo matematickej olympiády

Autor:  RNDr. Eva Millová  

    22. januára 2014 sa uskutočnil 63. ročník obvodného kola matematickej olympiády, kategória Z9.
V konkurencii základných škôl v okrese Senica zvíťazila s výrazným náskokom získaných bodov naša žiačka z kvarty, Dominika Hamerlíková.
Dominike blahoželáme a držíme palce do krajského kola, ktoré sa uskutoční 19. marca 2014 v Trnave.



Školské kolo olympiády vo francúzskom jazyku

Autor:   Mgr. Miriam Suchovská   

    Dňa 22. januára 2014 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády vo francúzskom jazyku. Študenti si preverili svoje znalosti v troch kategóriách. V kategórii 1A súťažilo 6 žiakov zo Sekundy, v kategórii 2A si zmeralo sily 8 študentov prvého a druhého ročníka a Sexty a v kategórii 2B súťažili 4 študentky štvrtého ročníka a Oktávy.

Študenti súťažili v písomnom aj ústnom prejave a tu sú víťazné umiestnenia:

Kategória 1A
 1. Ema Vícenová, Sekunda
 2. Katarína Šimková, Sekunda
 3. Štefan Šinko, Sekunda

Kategória 2A
 1. Kristína Hílková, Sexta
 2. Andrej Londák, 2.B
 3. Ján Balga, 2.B

Kategória 2B
 1.  Anna Medovičová, Oktáva
 2. Rebeka Michalicová, 4.A
 3. Kristína Janšáková, 4.A

Víťazky jednotlivých kategórií budú reprezentovať našu školu na krajskom kole, ktoré sa bude konať 14. marca 2014.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za aktívnu účasť, najlepším srdečne blahoželáme a prajeme im veľa šťastia v krajskom kole olympiády.


Ôsmy ročník celoškolskej súťaže SUDOKU

Autor:   RNDr. Eva Millová        Fotogaléria

Sudoku Prvý deň po zimných prázdninách, 8. januára 2014, sa počas tretej vyučovacej hodiny v priestoroch jedálne sústredilo 50 súťažiacich žiakov našej školy. Zmerali si svoje schopnosti v riešení SUDOKU, známeho hlavolamu japonského pôvodu. Každý žiak mal za úlohu v čo najkratšom čase vyriešiť hlavolam strednej a ťažkej úrovne. Atmosféra bola bojovná a nejednému z nich chýbalo len pár minút do ukončenia hlavolamu.
Knižnou odmenou boli ocenení títo žiaci:

 1.  Viktória Včelková 2.A
 2.  Janka Mikušová 2.B
 3. Patrik Vilk 2.B
 4. Dominika Hamerlíková kvinta
 5. Denisa Kudláčová 3.A




Zapojili sme sa do internetovej matematickej olympiády

Autor:   RNDr. Eva Millová        Fotogaléria

Internetová matematická olympiáda    Dňa 26. novembra 2013 sa štyri tímy našej školy zúčastnili šiesteho ročníka Internetovej matematickej olympiády organizovanej Ústavom matematiky fakulty strojného inžinierstva VUT pre študentov stredných škôl. Do tejto súťaže sa zapojilo 218 tímov so stredných škôl Čiech a Slovenska. Prihlásené tímy riešili 10 príkladov počas 120 minút.
    Z našej školy súťažili a dobre si počínali štyri sedemčlenné tímy z tried 3.C, oktáva, 3. A a 2.B. Odmenou im je skúsenosť z novej formy súťaže a diplomy zaslané riaditeľom Ústavu matematiky FSI VUT v Brne.

    Viac informácií o týchto súťažiach získate na stránke matematiky našej školy a na stránkach http://matholymp.fme.vutbr.cz/default.aspx




Naša školská budova je od decembra 2013 bezbariérová!

Autor: Mgr. Pavel Otépka        Fotogaléria

Bezbariérový vstup  Gymnázium Ladislava Novomeského v Senici od školského roku 2013/14 umožňuje štúdium žiakom, ktorí pre svoj telesný hendikep nemohli kvôli parametrom budovy na škole študovať. Vďaka ústretovosti zriaďovateľa ale i sponzorov sa podarilo vybudovať zdvíhaciu plošinu nákladom takmer 31000 €. Dobrá vec sa podarila a dúfame, že bude dlhé roky slúžiť svojmu účelu.






Vianočný šachový turnaj

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo         Fotogaléria

Viedeň      19. decembra 2013 sa uskutočnil už 3. ročník vianočného šachového turnaja pre študentov našej školy. Zúčastnilo sa ho 10 žiakov. Turnaj mal vysokú úroveň, veď medzi hráčmi boli aj dvaja hráči, ktorý pravidelne nastupujú v šachovej extralige a ďalší, ktorí hrajú nižšie súťaže na SLovensku. A práve najlepší hráči Martin Pagerka zo 4. C a Michal Jozefek z 2. A sa dostali do finále, v ktorom zvíťazil M. Pagerka 2:0. Obaja si zaslúžia pochvalu za predvedené výkony. Na 3. mieste sa umiestnila talentovaná Michaela Trojková zo sekundy, jediné dievča na turnaji.





Vianoce pod vysokou sieťou

Autor: Mgr. Dagmar Blažeková        

Volejbalový turnaj   18.12.2013 sa uskutočnil tradičný Vianočný turnaj pre zamestnancov školy. Bohužiaľ sa v tomto roku zúčastnili len tri družstvá: naši priatelia z Veľkých Pavlovíc, kolegovia z SOŠ Senica a náš domáci tím. Stretnutia sa niesli v priateľskom duchu, všetci bojovali fair -plair v zmysle hesla "nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa". Prvenstvo obhálili naši hostia z Moravy, druhí skončili športovci z SOŠ, naši tentokrát obsadili až tretie miesto. Vydarené bolo aj následné vymieňanie skúseností pri vianočnej kapustnici, kde všetci skonštatovali, že sa už tešia na budúci ročník a popriali si krásne prežitie vianočných sviatkov.

Volejbalový turnaj      19.12.2013 bojovali študenti jednotlivých tried gymnázia o pohár riaditeľa školy vo volejbale zmiešaných družtiev. Vo vyrovnaných, kvalitných zápasoch sa zrodilo veľa prekvapivých výsledkov, keď mladší spolužiaci svojou bojovnosťou vyradili zo záverečných bojov štvrtácke triedy. Nakoniec sa z celkového víťazstva tešil kolektív II.C triedy v zložení: Frťalová, Mihalyová, Trimlová, Kosorín, Kubrický, Rehák, Schneider, druhé miesto získala I.C  trieda, tretia skončila  III.B.





Ocenenie od predsedu VÚC Trnava


Ocenenie



Exkurzia do Viedne

Autor: Mgr. Dagmar Blažeková         Fotogaléria

Viedeň      10.12.2013 vyrazili študenti našej školy na poznávací jednodňový zájazd do Viedne. Hoci sme ráno dlhšie čakali na autobus a pomaly sme sa začali báť, či vôbec vyrazíme, do Viedne sme prišli vďaka šikovnému pánovi šoférovi v predpokladanom čase. Naša prvá zastávka bola pri známom dome architekta Hundertwassera, ktorý nás zaujal nielen svojím exteriérom, ale aj interiérom a boli by sme tu určite vydržali aj dlhšie, ako len pol hodiny. Potom nás naša trasa zaviedla na známe námestie Márie Terézie, odtiaľ sme sa vydali smer centrum cez sídlo Habsburgovcov - Hofburg, kde sme stretali viedenské fiakre, k slávnemu Stephansdomu. Cestou sme obdivovali krásnu vianočnú výzdobu a luxusné obchody svetoznámych značiek. Stephansdom sme si mohli počas hodinového rozchodu dobre poobzerať. Niektorí využili možnosť vyviesť sa výťahom na vežu a pokochať sa krásnym výhľadom na celé mesto, iní sa zase zasýtli v blízkom Mc Donalde. Videli sme aj Mozartov dom, prešli sme sa viedenským Volksparkom k budove parlamentu a divadla. Tu naša trasa končila priamo pred radnicou na najväčšom viedenskom vianočnom trhu. Po únavnom dni sme mali možnosť ochutnať rakúske špeciality a kúpiť suveníry. Domov sme sa vrátili plní dojmov a nasiaknutí krásnou predvianočnou atmosférou.





Okresné kolo vo volejbale stredných škôl

Autor: Mgr. Dagmar Blažeková         Fotogaléria

Volejbal      4.12.2013 sa v telocvični gymnázia konalo okresné kolo vo volejbale stredných škôl. Naše dievčatá potvrdili úlohu favorita a zdolali svoje súperky zo SOŠ Senica i z Obchodnej akadémie Senica rovnakým výsledkom 3:0 a postúpili na župnú olympiádu do Trnavy. Víťazné družstvo hralo v zložení: P.Adamovičová, S.Baníková, K.Hílková, K.Kollárová, A.Malíková, S.Mikuličková, E.Tomanová, E.Trizuliaková.





November na športoviskách

Autor: Mgr. Dagmar Blažeková      

     V stredu 13.11.2013 sa študenti gymnázia pod vedením p.Madunického zúčastnili obvodného kola v basketbale SŠ - chlapci. So svojími súpermi zo SOŠ zvíťazili vysoko 25:5 a rovnako aj s OA Senica 22:9 a postúpili do ďalšieho kola.

November na športoviskáchVo štvrtok 14.11.2013 šachisti z osemročného gymnázia v konkurencii základných škôl z okresu získali celkové prvé miesto v družstvách, na Majstrovstvá Trnavského kraja postupujú: Adam Pipíška, Martin Očko a Andrej Búran, ktorí v tomto poradí obsadili prvé tri miesta, za dievčatá postupujú Bernadeta Štefanová a Michaela Trojková z 2. a 3. miesta.

V piatok 15.11.2013 futbalisti bojovali v športovej hale o body vo futsale SŠ. Vo vyrovnanom turnaji nakoniec obsadili až štvrté miesto. /Bí/

November na športoviskáchGratulujeme Michaele Trojkovej zo sekundy, ktorá 28.11.2013 zvíťazila v krajskom kole základných škôl v šachu a stala sa Majsterkou Trnavského kraja v šk. roku 2013/14. Spolu s chlapcami Martinom Očkom, Adamom Pipíškom a Andrejom Búranom vybojovali 1. miesto pre gymnázium Senica v súťaži družstiev.




Svetový deň prevencie týrania detí

Autor: Mgr. Miroslava Gergelová       

Svetový deň prevencie týrania detí       Pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania detí, ktorý pripadá na 19. november, sa 13 žiakov rozhodlo pomôcť pri realizácii verejnej finančnej zbierky spojenej s informačnou kampaňou. Výťažok zo zbierky je určený na realizáciu preventívnych programov a programov zameraných na ochranu týraných a zneužívaných detí.
     Počas dňa žiaci nielen oslovovali ľudí v uliciach, ale navštívili aj niektoré školy v Senici (3. a 4. ZŠ a SSŠOP), ktoré im umožnili krátku návštevu. Jej cieľom bolo oboznámiť deti s Detskou linkou záchrany 0800 121212. Je to bezplatná telefonická linka pomoci pre deti a mladých ľudí s rôznymi problémami, či už ide o medziľudské vzťahy, vzťahy medzi vrstovníkmi, problémy s dospievaním, školské problémy ale i tak závažné problémy ako je týranie, zneužívanie, šikanovanie či závislosti. Funguje bezplatne zo všetkých sietí na Slovensku (z pevných aj mobilných). Na záver rozdali žiakom symboly kampane - žlté stužky a informačné materiály.
     Touto cestou ďakujeme študentkám a študentom, ktorí sa zapojili do zbierky: Kvetoslava Mravcová, Denisa Kudláčová, Veronika Cvečková, Kristína Semelbauerová, Diana Jonášová, Klára Kollárova, Pavel Klečko, Ema Ožvoldíková, Frederika Ravasová, Natália Slezáková, Matúš Pös, Filip Ravas a Juraj Gembeš. Tento rok sa podarilo vyzbierať 216,62 eur.

Svetový deň prevencie týrania detí 2013      Svetový deň prevencie týrania detí 2013



Predseda VÚC Trnava ocenil úspešných študentov našej školy

Autor: Mgr. Pavel Otépka       

Oceňovanie študentov       V kategórii mimoriadnych výsledkov v celoštátnych a medzinárodných olympiádach, súťažiach a projektoch boli ocenení naši študenti:

Lenka Adamíčková - 1. miesto v celoslovenskom kole olympiády v španielskom jazyku
 
René Valúšek – 1. miesto v celoslovenskom kole stredoškolskej odbornej činnosti v odbore zdravotníctvo a farmakológia a účasť na medzinárodnej prehliadke v Spojených arabských emirátoch




Prednáška o holokauste

Autor: Mgr. Ľubomír Staňo         Fotogaléria

     5. novembra 2013 sa na našej škole uskutočnila prednáška o holokauste, ktorú viedol odborník na túto problematiku PhDr. Martin Korčok PhD. z občianskeho združenia EDAH. Pán Korčok sa venuje výskumu, písaniu scenárov pre vzdelávacie filmy a prednáškovej činnosti o tragických udalostiach v našich národných dejinách – holokaustu slovenských Židov v rokoch 1939-45. Súčasťou prednášky bola prezentácia filmového dokumentu (spoveď človeka, ktorý prežil holokaust) a diskusia so žiakmi. Prednášky sa zúčastnili žiaci tretích ročníkov, septimy a kvarty.



"Nemusíš nič robiť"

Autor: Mgr. Miroslava Gergelová

     Nemusieť nič robiť je snom (takmer) každého študenta. No je to aj motto tohtoročnej kampane Študentská kvapka krvi, ktorej 19. ročník trvá od 14.10. do 15.11.2013.
     Dňa 29.10.2013 sa skupina 14 študentov vybrala na pobočku Červeného kríža, kde sa konal mobilný odber krvi. Po vyplnení dotazníkov, zjedení keksov a rožkov a vypití niekoľkých pohárov čaju sa odhodlaní študenti vydali do odberovej miestnosti, kde sa po kontrole vzorky krvi a rozhovore s lekárom rozhodlo, či sú vhodnými darcami alebo či si na svoj prvý odber ešte budú musieť počkať.
     Skvelý pocit z toho, že darovaná krv bude použitá pri operácii alebo transfúzii a tak pomôže neznámym ľuďom, si tentokrát odnášajú: Martina Blahová, Zuzana Kaščáková, Kristína Knápková, Nikola Šišoláková, Ján Trimel, Filip Pajpach, Ondrej Harnúšek, Ľubomír Koprla a profesori M. Gergelová a M. Madunický.


Návšteva predsedu vlády SR

Autor: Filip Nosko, študent Oktávy        Fotogaléria

Tvrdenie, že piatok 11. septembra 2013 bol pre študentov gymnázia mierne spestrený, by bolo veru ďaleko od pravdy - osoba predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica patrí u nás iste medzi tie najvýznamnejšie a najváženejšie, a rozhodne nie je na dennom poriadku, aby sa žiaci mali možnosť stretnúť s osobnosťami takého kalibru. Pán premiér si popri oficiálnych povinnostiach v našom meste našiel na gymnáziu čas na prednášku a dokonca aj diskusiu s poslucháčmi, žiakmi spoločenskovedných seminárov. V prvej časti ponúkol svoj pohľad na situáciu v medzinárodnej politike, týkajúcu sa rizikových oblastí a krajín, ako je Sýria či Afganistan. V diskusii sa celkom pochopiteľne rozhodol neodpovedať na otázky vnútropolitického charakteru, otázkam však ani omylom nechýbala zvedavosť, rôznorodosť a dôvtip - zistili sme, aký je názor pána premiéra na smerovanie Európskej únie a miesto Slovenska v nej, na účasť našej armády na medzinárodných misiách, situáciu v Severnej Kórei či úroveň slovenských vysokých škôl. Pán premiér odpovedal ochotne a erudovane, no už samotný fakt, že bol ochotný študentom venovať čas zo svojho iste nabitého programu, si zaslúži uznanie. Ostáva len dúfať, že podobných príležitostí budú mať študenti čoraz viac.




René Valúšek v Spojených arabských emirátoch

Autor: Mgr. Miroslava Gergelová         Fotogaléria

Víťaz celoštátneho kola SOČ René Valúšek zo 4.C v dňoch 13.-19. septembra 2013 reprezentoval Slovensko na medzinárodnej prehliadke Expo-Sciences International v Abú Dhabí. Účastníci z takmer 60 štátov z celého svet prezentovali výsledky svojich vedeckých prác a zároveň spoznávali túto zaujímavú krajinu.

Počas týždňa stráveného v spoločnosti mladých vedcov René nielen získal množstvo nezabudnuteľných zážitkov, ale aj spoznal rovnakých nadšencov ako je on sám. Množstvo času a úsilie, ktoré vynaložil na svoju prácu, neľutuje, naopak už teraz pracuje na novom zaujímavom projekte.

Družba s Velkými Pavlovicami pokračuje

Autor: Mgr. Dagmar Blažeková

 • V piatok 27.septembra 2013 sa nielen študenti, ale aj profesori nášho gymnázia opäť stretli so svojími priateľmi na športoviskách vo Velkých Pavloviciach. Najskôr študenti - futbalisti pod vedením pána profesora Bíleho odohrali bez straty jediného bodu tri kvalitné zápasy proti družstvám Velké Pavlovice, Valtice a Mikulov a priviezli opäť putovný pohár do našej školy.
 • Poobede nastúpili naši profesori na volejbalovom turnaji proti družstvu Mikulova, Kloboukom a domácim Velkým Pavloviciam. Stretnutia sa niesli v priateľskom duchu pod heslom nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Napriek oklieštenej zostave sa tešíme zo zisku 2. miesta. Následne sme si vymenili skúsenosti a pobavili sa na priateľskom posedení s kolegami. Už teraz sa tešíme na Vianočný turnaj u nás doma.



Deň TTSK

Autor: Mgr. Dagmar Blažeková

Vo štvrtok, 3.10.2013 sa uskutočnil športový deň v rámci Dňa TTSK. 15 tried si zmeralo sily v medzitriednom volejbalovom turnaji zmiešaných družstiev. Po bojovných výkonoch si prvé miesto odniesli študenti z III.A triedy /Baumgartnerová, Klíma, Krchňavý, Kudláčová, Mach.S, Mravcová, Mráz, Trizuliaková/, druhí skončili štvrtáci zo IV.A a tretie miesto patrí zmiešanému družstvu septimy a II.B. Víťazom gratulujeme!!!





Od 6.10.2013
počítadlo.abz.cz